ÖĞRENCİLERİN BAKIŞI

ANKA

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Yarışması Adana Bölgesi Projesi Sergisi'ne katılan Seyhan Anadolu Lisesi öğrencisi Fatma Hazal Eryılmaz'ın, öğretmenlerinin rehberliğinde akademik standartlara uygun hazırladığı "Lise öğrencilerinin politikacıların dış görünüşleriyle ilgili tercihleri ve bu tercihleri etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi" konulu çalışması ilgi çekti.

Hazal Eryılmaz, projesini hazırlamak için 250'si Anadolu, 250'si düz liseden olmak üzere toplam 500 öğrenciyle anket yaptı.

Anket, her 4 öğrenciden 3'ünün siyasetçilerin spor giyinmesinin imajlarını olumsuzluk etkilediğini düşündüğünü, her 3 öğrenciden 2'sinin takım elbise giyilmesini hoş bulduğunu ortaya çıkardı.

Ankete göre, her 10 öğrenciden 9'u politikacının uzun saçlı olmasından, erkeklerin küpe, kadınların baş örtüsü takmasından rahatsızlık duyuyor. Öğrencilerin yüzde 18,2'si erkek, yüzde 8,8'i kadın politikacı tercih ettiklerini, yüzde 73'ü ise politikacının cinsiyetinin önemli olmadığını bildirdi.

Ankete katılan öğrencilerin yüzde 52,4'ünün politikacının imajını Türk Bayrağı, yüzde 49,2'sinin Atatürk, yüzde 41,4'ünün barış sembolü, yüzde 20,2'sinin dini sembol ile bütünleştirmesinden yana olduğu ortaya çıktı.

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Eğitim Fakültesi Sosyal Alanlar Eğitimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Adnan Gümüş, anket çalışmasıyla ilgili olarak AA muhabirine yaptığı açıklamada, yanıtlardan çıkan sonucun "bu düzeyde ortak yerleşik değer ve sembollerin önemsenmesinin hem çok otoriter toplum oluşmasının hem de gençlerin olgunlaşmadan yaşlandığının göstergesi olduğunu" söyledi.

Gençleri ilgilendiren alanlarda araştırmaların yaygınlaştırılmasının ve bu aktivitelere katılımlarının sağlanmasının önemine işaret eden Gümüş, "Daha dinamik, daha değişken, daha yenilikçi semboller aramaları gerekirken gençlerin sürekli çok bilindik ve tekrarlanan sembollere yönelmeleri üzerinde düşünülmesi gerekir" dedi.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:13 Nisan 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.