ÖĞRETMEN AİLELERİ MAĞDUR

ANKA

Bağımsız Eğitimciler Sendikası (BES) Genel Başkanı Gürkan Avcı, 31 Aralık 2008 de yayınlanan özür grubu yer değiştirme kılavuzuyla beraber "il emrine atanma" tercihinin kaldırılması nedeniyle öğretmen ailelerinin mağdur olduklarını söyleyerek, öğretmenlerin evli olmalarına rağmen bekar hayatı yaşamak zorunda kaldıklarını söyledi.

BES Genel Başkanı Avcı yaptığı açıklamada, on binlerce parçalanmış öğretmen ailesinin, Milli Eğitim Bakanlığı’nın vurdum duymazlığı nedeniyle eşlerinden ayrı kalmanın acısını yaşamaya devam ettiğini söyledi.

Avcı, 31 Aralık 2008 de yayınlanan özür grubu yer değiştirme kılavuzuyla beraber “il emrine atanma” tercihinin kaldırılması nedeniyle öğretmen ailelerinin mağdur olduklarını ve evli olmalarına rağmen bekar hayatı yaşamak zorunda kaldıklarını bildirdi.

Yoğun şikayet ve taleplerden de anlaşıldığı üzere öğretmen ailelerinin isyan ve çaresizlik içinde kıvrandıklarını kaydeden Avcı, eski atama kılavuzunun aksine yeni atamaların sınırlı sayıda açılan kontenjana ve puan üstünlüğüne göre yapıldığı için binlerce öğretmenin yer değiştiremediği ve eşiyle ayrı illerde- ilçelerde görev yapmak zorunda kaldığını söyledi.

Avcı, "Özür grubu yer değiştirmelerinde de uygulanan yanlı ve yanlış politikalar yüzünden birbirinden farklı yerlerde çalışan öğretmen aileleri boşanma ve ayrılma noktasına gelmiştir. Genellikle yeni evli öğretmenlerin yaşadığı bu mağduriyet nedeniyle yeni kurulan onlarca sıcak bir yuva dağılmanın eşiğine gelmiştir. Eski Aileden Sorumlu Devlet Bakanı yeni Milli Eğitim Bakanı Sayın Nimet Çubukçu’nun bu soruna el atmasını ve ivedilikle çözmesini ve parçalanmış öğretmen ailelerini birleştirmesini bekliyoruz" dedi.

"PARÇALANMIŞ AİLELER ÖĞRETMENLERİN VERİMİNİ ETKİLİYOR"

Avcı, eş durumundan veya çeşitli özür durumlarından dolayı tayin isteyen öğretmenlerin gideceği ilde, branş açığı bulunmasa ya da puanı yetmese bile; il emrine atanarak il milli eğitim müdürlüğü koordinatörlüğünde aile bütünlüğünün korunması yönünde bir atama politikası uygulanması gerektiğini savundu. Avcı, "Parçalanmış ve ayrılmış aileler öğretmenlerin verimini, mesleğindeki başarısını olumsuz yönde önemli oranda etkilemektedir. Evrensel bir insan hakkı olması yanında Anayasal bir hak olan aile bütünlüğünün korunması için binlerce öğretmen ailesi adına Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’nun eşinden ayrı bırakılan öğretmenlere sahip çıkmasını eski bir aileden sorumlu bakan olarak ivedilikle istiyorum" dedi.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:16 Mayıs 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.