ÖĞRETMEN-ÖĞRENCİ İLİŞKİSİ

ÖĞRETMEN-ÖĞRENCİ İLİŞKİSİÇocuğun eğitimin ne zaman başlamalı? Öğretmen-öğrenci ilişkisi nasıl olmalı? İşte cevabı.

Öğrenme süreci nasıl olmalı? Aileler çocuklarına nasıl davranmalı, öğretmen-öğrenci ilişkisi nasıl olmalı, eğitimin başarılı olması için nelere dikkat etmeli? Bunların hepsinin cevabını ve daha fazlasını Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi'nden Psk. Aynur Sayım anlattı…

İşte Sayım'ın görüşleri:

- Öğrenme doğumdan başlayarak öncelikle aileden sonra öğretmenlerden çevreden arkadaşlardan deneyimlerden elde edilen davranışları kapsar .

- Öğrenme yalnız okulda değil, yaşamın her alanında sürer .

- Öğrenme evrensel bir uğraştır .

- Anne babalar çocuklarına, işverenler işçilerine, eşler birbirlerine, öğretmenler öğrencilerine bir şeyler öğretirler .

- Çocuklara , gençlere bir şeyler öğretmek onlara yeni beceriler kazandırmak çok zevkli bir uğraştır . Fakat bazen bu süreç sıkıntılı da olabilmektedir . Bir insanın diğerine bir şeyler  öğretme çabasını değişik öğeler etkiler .

- Bu öğelerden en etkilisi öğretme tarzının etkinliğidir . Öğretmenin ne öğrettiği, nasıl öğrettiği , kime ne öğretmeye çalıştığıdır .

- Öğrenmek ve öğretmek iki farklı kavramdır .

- Öğrenme-öğretme sürecinin etkili oluşabilmesi için iki kişi arasında çok özel bir ilişkinin kurulması gereklidir . Konuşma burada önemlidir .

Övgü ; öğrencinin gereksinimlerine saygı duyma, sınıf ortamı, sevecen bir tarz, iletişim , öğrenme özgürlüğü ,,öğrenmede önemli kavramlar olarak karşımıza çıkmaktadır .

Öğrenme İlişkisini neler etkiler ?

a) Öğretmendeki değişiklikler

b) Öğrencideki değişiklikler

c) Durum ve çevredeki değişiklikler

Öğretmen hem eğitim, hem öğretim sürecinde etkili ,hem de çocukların gelişimini, psikolojisini  ve etkili öğretmenlik yöntemlerini bilmelidir .

Öğretmen öğrenci ilişkisinde iletişimi engelleyen yaklaşımlar nelerdir ?

1) Emir vermek , yönlendirmek :  " şikayet etme , dersini çalış "

2) Uyarmak gözdağı vermek :" iyi not almak istiyorsan, kıpırda biraz "

3) Ahlak dersi vermek : " okulda yalnızca çalışmalısın "

4) Öğüt vermek, çözüm ve öneri getirmek: " senin yapman gereken zamanını iyi planlamak. Sonra bütün ödevlerini yap. "

5) nutuk çekmek, mantıklı düşünceler önermek: "ödevini tamamlamak için sadece 10 gün kaldığını hatırlasan iyi olur.

6) Öğrencilere kendi sorunlarını çözme öğretilmelidir .

Öğretmenler gençlere bir şey söylediklerinde onun hakkında ileti vermiş olurlar . Bugün onunla ilgili verdiğimiz iletiler, kendi ile ilgili değer yargılarını oluşturur . Bu nedenle öğretmenin yaklaşımı öğrencinin kendi değer yargısıyla ilgili ve öğretmenle ilişkisi açısından yapıcı olabileceği gibi yıkıcı da olabilmektedir .

Öğretmenin öğrenciyle ilişkisinde uygulaması gereken öğeler şunlar olmalıdır

Öğrenciyi kabul etme , yapıcı konuşma , edilgin dinleme (sessizlik) kapı aralayıcı iletiler (bu konuda konuşmak istermisin ?) etkin dinleme, doğru iletişim, motivasyon .

Aile , öğretmen, okul, işbirliği çocuk eğitiminde oldukça önem taşımaktadır .

Bir takım psikiyatrik rahatsızlıklarda kaliteli öğrenci-öğretmen ilişkisini engelleyebilmektedir. Dikkat eksikliği hiperaktivite, özel öğrenme güçlüğü, davranım bozukluğu, depresyon, yaygın gelişimsel bozukluklar, zeka engeli vb. gibi durumlarda tedavi ekibiyle işbirliği önem taşımaktadır.

 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:25 Kasım 2008

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.