Öğretmenim moralsizim benim

Öğretmen Akademisi Vakfı’nın ‘Öğretmenin Sınırı Yok’ projesinin ölçme ve değerlendirme sonuçlarına göre, öğretmenlerin ilk 6 yıl mesleki motivasyonları dipte.

Öğretmen Akademisi Vakfı’nın ‘Öğretmenin Sınırı Yok’ projesinin ölçme ve değerlendirme sonuçlarına göre, öğretmenlerin ilk 6 yıl mesleki motivasyonları dipte.

Kadın öğretmenler daha erken emekli olmayı tercih ederken, eğitimcilerin sadece 5.3’ü lisansüstü eğitime devam ediyor. Son 4 yılda 70 bini aşkın öğretmene ulaşan Öğretmen Akademisi Vakfı’nın (ÖRAV) Milli Eğitim Bakanlığı işbirliği ile yaptığı ‘Öğretmenin Sınırı Yok’ projesinin sonuçları açıklandı. 76 ilde 2 bin 756 okulda yapılan eğitimlerin sonunda, öğretmenlerin ilk 6 yıl mesleki motivasyonlarının çok düşük olduğu belirlendi. Yine araştırmaya göre, kadın öğretmenlerin özgüvenleri ve mesleki tatmin oranları, erkeklere oranla daha yüksek. Eğitim durumlarına bakıldığında lisanslıların oranı yüzde 86.4 iken, lisansüstü eğitime devam edenlerin oranı ise sadece yüzde 5.3. Kadın öğretmenlerin daha erken yaşta emekliliği tercih ettiği de ortaya çıktı. Ayrıca öğretmenlerin yüzde 48.5’lik kısmının, MEB’nin hizmetiçi eğitimlerine katılmadığı da belirlendi.

HEDEF 73 BİN ÖĞRETMEN

Bu sonuçların ışığında, ÖRAV Genel Müdürü Kayhan Karlı, öğretmenlere yönelik eğitimlerini şöyle anlattı: “Öğretmenin Sınırı Yok eğitiminde uygulanan model, öğretmenlerin mesleki motivasyonunu artırıyor, bakış açılarını olumlu yönde etkiliyor. Türkiye’nin 64 ilinden 19 bin 968 öğretmenin yüzde 97’den fazlası, projenin mesleki ve kişisel gelişimlerine katkı sunduğunu söylüyor. Bu kapsamda yıl sonuna kadar 81 ildeki 2 bin 900 okulda, toplam 73 bin öğretmene ulaşmayı hedefliyoruz. Yaptığımız çalışmalarla öğretmenler sınıf içinde uyguladıkları tekniklerin çoğunun yanlış olduğunu anladı. Olumlu sınıf ortamları yaratılırken, öğrencilerin katılımları arttı. Bu model sayesinde eğitimciler yeni beceriler ve deneyimler kazandı.” Projeye destek veren, geleceğe rehberlik edecek öğretmenlerin yetişmesine katkıda bulunmayı amaçladıklarını belirten Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Nazif Karadere de, “Bilgiyi faydaya dönüştürebilen, üretken, sorgulayıcı, araştırmacı nesillere ihtiyacımız var. Bu da ancak öğretmenlerin çabasıyla mümkün. Eğitim talep eden öğretmenlerimizin sayısı da her geçen gün artıyor” dedi. HÜRRİYET

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:21 Kasım 2012Yayınlanma Tarihi:24 Kasım 2012