OKUL FOBİSİ İÇİN YARDIM ALIN

A.A

Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Çocuk  ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr.  Işık Görker, velilerin, okul fobisi oluştuğu için okula gitmek istemeyen çocuğu  azarlayıp, cezalandırmak yerine, uzmandan yardım almaları gerektiğini bildirdi.

Yrd. Doç. Dr. Görker, TÜ Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi  Başhekimlik Toplantı Salonu'nda yaptığı basın toplantısında, okul fobisini  çocuğun okula gitmek istememesi ve okuldan korkması şeklinde tanımladı.

Işık Görker, okula gitmeme isteğinin, okula yeni başlayan bir çocuğun  yeni bir sosyal ortama girdiği için bir kaç gün normal olabileceğini, ancak okula  gitmeme isteği süresinin uzaması halinde bunun okul fobisi olarak  adlandırılabileceğini belirtti.

Okul fobisi olan çocuklarda, okula gitme saatleri yaklaştığında sıkıntı  hissi, ağlama, sinirlilik, mide bulantısı, baş ağrısı ya da saldırgan  davranışların ortaya çıktığını ifade eden Görker, şunları söyledi:

"Yapılan araştırmalar okul fobisi taşıyan çocukların annelerinin,  çocuklarını aşırı koruyucu, kollayıcı, çocuklarının başına bir şey geleceği  kaygısı taşıyan, çocuklarına karşı net bir davranış sergilemeyen,  bireyselleşmeleri için kolaylık sağlamayan anneler olduklarını göstermektedir."
        
ANNE, BABA, ÖĞRETMEN İLİŞKİSİ ŞART
        
Okul fobisi yaşayan çocukların iyileşmelerinde ebeveyn ve öğretmen  ilişkisinin yanı sıra tutarlı davranışlar sergilemenin önemli olduğuna vurgu  yapan Yrd. Doç. Dr. Görker, şöyle devam etti:

"Aile ve öğretmen, çocuğun korku yaşadığı için okula gitmek  istemediğinin bilincinde olmalı. Fobi oluştuğu için okula gitmek istemeyen çocuk  azarlanmamalı, cezalandırılmamalı, böyle bir durumda mutlaka uzmandan yardım  alınmalıdır. Ayrıca aile ve öğretmen çocuğa ortak tavır sergilemelidir. Ailenin  de katılımıyla uygulanacak etkili bir tedavi problemin ortadan kalmasını  sağlayacaktır."

Okul fobisi yaşayan çocukların fark edilerek, çocuğun bu sorununun  giderilmesinde en kısa zamanda yardımcı olunması gerektiğine dikkati çeken Işık  Görker, "Tedavi gecikirse, okula gitmeyen çocuğun okula tekrar uyum sağlaması  daha zor olacak ve yaşıtlarından geri kalacağından, akranları ile oluşacak sosyal  ilişkilerinin gelişmesine de engel konacaktır" diye konuştu.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:20 Eylül 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.