OKUL KONUSUNDA OĞLUMLA ANLAŞAMIYORUM

SORU

Öncelekle böylebir sayfa açtığınız için sizlere teşekkür ederim.bugün öylesine bilgisayarda gezerken sizin sitenize rasladım ve hiç düşünmeden yazma gereği gördüm.Ben çalışan bir anneyim ve benim 14 yaşında lise 1'nci sınıfa giden bir oğlum var.benimle evde okul ve ders konusunda hiç anlaşamıyor.Yazı yazmaktan ve kitap okumak,ders yapmak istemiyor.okulda ne dinliyorsa onunla yetinmeye çalışıyor.Ben üzerine gidincede senden nefret ediyorum diyor.Bana yol gösterirseniz sevinirim.teşekkürler.

CEVAP
Öncelikle oğlunuzun geçmiş okul yılları performansını ve şu anda durumunu bilmek daha faydalı olacaktır. Genel olarak sonuç başarı iyi ise ve ergenlik sürecinde olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda, bir yetişkin olarak karşınıza alıp okul sürecindeki beklentilerini paylaşıp, onun beklentileri ve nasıl bir çalışma programı uygulamayı planladığını öğrenebilirsiniz. Daha sonra bu programı birlikte takip etmenizi de öneririm. Diğer yandan özellikle ergenler için sürekli tekrarlanan "ders çalış" lar tam tersi bir etki yapmakta, motivasyonu düşürebilmektedir. Eğer bu derse ve okula ilgisizlik küçük yaşlardan itibaren devam ediyor ve okul başarısını engelliyor ise bir uzmana başvurmakta da fayda vardır.  Uzm. Psk. Hande Sinirlioğlu Ertaş


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:13 Ekim 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.