Okul öncesi eğitim

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) hazırlanan "Okul Öncesi Dönemde Kaynaştırma Eğitiminin Yaygınlaştırılması Projesi" ile özel eğitime ihtiyacı olan çocuklardan gelir durumu iyi olmayanların, kaynaştırma uygulamaları yoluyla okul öncesi eğitimleri ücretsiz sağlanacak.

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu imzalı genelgede, kaynaştırma yoluyla  eğitim uygulamalarının sadece engelli öğrencinin eğitim ortamına  yerleştirilmesini içermediği belirtilerek, uygulamada destek eğitim  hizmetlerinin, uygun planlamaların, çeşitli düzenlemelerin de olması gerektiği  vurgulandı.

 

Okul öncesi dönemde özel eğitime ihtiyacı olan çocukların eğitimlerinin  ücretsiz sağlanması ve bu uygulamada görev alacak öğretmenler ile eğitim  yöneticilerinin mesleki yeterliliklerinin artırılarak, kaynaştırma yoluyla eğitim  uygulamalarının yaygınlaştırılmasının amaçlandığı belirtildi.

Genelgeye göre, projeyle, Amasya, Nevşehir, Çanakkale, Bilecik, Edirne,  Karabük, Ardahan, Gümüşhane, Trabzon, Yalova, Karaman, Tunceli, Kilis, Bolu,  Kırıkkale, Bayburt, Burdur, Kırklareli, Muğla, Düzce, Bartın, Artvin, Çankırı,  Kütahya, Rize, Isparta, Kırşehir, Giresun, Uşak, Eskişehir, Sinop ve Samsun'da  okul öncesi dönemde özel eğitim değerlendirme kurulunca kaynaştırma yoluyla  eğitime uygun bulunan çocuklara proje kapsamında etkili bir kaynaştırma eğitimi  verilecek.

Proje kapsamında, kaynaştırma uygulamalarının yapılacağı okullar ve okul  öncesi eğitim sınıfları, 4 Eylül 2009 tarihine kadar belirlenecek. Kaynaştırma  eğitiminde görev alacak yönetici ve öğretmenler için hizmet içi eğitim  seminerleri düzenlenecek. Bu eğitim faaliyetlerinde üniversiteler, ilgili kurum  ve kuruluşlar ile sivil toplum kuruluşlarından da faydalanılacak.

Özel eğitime ihtiyacı olan öğrencilerin eğitimlerini sürdüreceği  okullarda da velilere bilgilendirme seminerleri düzenlenecek.

Öğrencilerin eğitimlerini sürdüreceği okullarda eğitim ortamlarında  fiziki düzenlemeler yapılacak, engelli öğrencilerin ihtiyaçları dikkate alınarak,  tuvalet, rampa, destek eğitim odası yapılacak.

Okul öncesi eğitimde, özel eğitime ihtiyacı olan çocuklardan gelir durumu  itibarıyla okullara ödenmesi gereken aylık ücreti ödeyemeyecek durumda olanların  ücretleri valiliklerce alınacak tedbirlerle karşılanacak.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:26 Ağustos 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.