OKULDAN KORKUYOR MU?

NPGRUP

NPistanbul Etiler Nöropsikiyatri Merkezi’nden Aynur Sayım anlatıyor:

Çocuğun okula gitmeye karşı korku duyması, okul zamanına doğru yoğun kaygı ve panik belirtileri göstermesi şeklinde çocuğun yaşadığı durumdur. Okul saati yaklaştıkça çocukta, karın ağrısı, başağrısı, mide bulantısı gibi somatik şikayetleri olur, ağlama-bağırma-hırçınlık-öfke nöbetleri, hatta kaygı arttıkça kusma-agresivite görülebilir.Okul saati geçtikten sonra, bu belirtiler kaybolur.

1. Anaokulu ve ilkokula yeni başlayan çocuklarda daha çok ayrılma anksiyetesi şeklindedir.Çocuk, anne-baba ya da bakım veren kişiden ayrılmak istemez.Özellikle bağımlı yetiştirilen çocuklarda görülür.Aşırı koruyucu ebeveynler, çocuğun bireyselleşmesini engeller.Çocuğun sosyal ortamlarda kendine güveni azdır.Yalnız kalınca nasıl davranacağını bilemez, korkar.

2. Okuldaki bir duruma gösterdiği tepki şeklinde olabilir.Öğretmenin tavrı, arkadaşlarının alay etmesi gibi……

3. Psikiyatrik bozukluklarda ( Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu/Özel Öğrenme Güçlüğü/ Zeka Engeli/ Davranım Bozukluğu/ Depresyon- sosyal fobi vb…..)

Çocuk belli alanlarda yetersizlik yaşıyorsa, zor öğreniyorsa, kendine güveni azsa, uyum sorunları yaşar.Aile içi iletişim sorunları-boşanma-kardeşin evde kalması-kardeş kıskançlığı-ailede ölüm-kaza-hastalık gibi nedenlerde okul reddine sebep olabilir.

Bu duruma, ailenin baskısı da eklenirse, çocuk zorlanır, yargılanırsa, anksiyetesi artar, panik içine girer ve okul reddi, okul fobisine dönüşebilir.Sebep olarak öğretmenden korktuğunu, arkadaşlarıyla anlaşamadığını söyleyebilir, bazen sınıftan çıkma, okuldan kaçma görülebilir.
 
Okul fobisi yaşayan çocuklarda, iştahsızlık, uyku düzensizliği, huzursuzluk, alınganlık, sinirlilik, utangaçlık, içe kapanım, okul etkinliklerine ilgisizlik görülebilir.Okula gitmediği sürece, okula başlama güçleşir.Ailenin "Bir süre bekleyelim, geçer belki" yaklaşımı yanlıştır.Sorun daha da büyür.

• Korkutma, tehdit, şiddet, yargılama kullanılmamalıdır.

• Çocuk , onu rahatsız eden bir duruma karşı duygusal bir tepki vermektedir.Bunu fark edip, onu anlamaya çalışmak en doğru yaklaşımdır.Çocukla empati kurmak,onu anlamaya çalışmak gerekir.

• Okul reddine hangi durum ve duygunun neden olduğunu bulup, bu sorunun çözülmesi için çalışılmalıdır.

• Bunun için aile, bir psikiyatri merkezinden yardım almalıdır.Psikiyatrik yaklaşım ve psikoterapi birlikte götürülmelidir.

• Ailenin , çocuğun okula devamıyla ilgili kararlı olması gereklidir.Fakat çocuğa, bu sorunun tüm aileyi ilgilendirdiği, sadece çocuğun sorunu olmadığı hissettirilmelidir.

• Öğretmen ve ailenin sıkı işbirliği içinde olması gereklidir.Öğretmenin güven verici ve zorlayıcı olmayan tarzı önemlidir.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:15 Eylül 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.