OKULLA BULUŞACAKLAR

A.A

İstanbul'da yeterli sınıf olmadığından eğitim almak için sırada bekleyen engelli çocuklar okulla buluşuyor.

İstanbul İl Milli Eğitim  Müdürlüğü Özel Eğitim Şube Müdürü Halis Kuralay, eğitim almamış bir tek  engellinin kalmaması için girişilen seferberlikte okullarda birer birer açılan  özel eğitim sınıflarıyla, binlerce engelli çocuğun daha eğitime merhaba dediğini  belirtti.

Özel eğitim okulları ve okullardaki özel eğitim sınıflarında geçen yıl  yaklaşık 100 bin engelli çocuğun eğitim aldığı İstanbul'da yeterli sınıf olmadığı  için neredeyse hepsi zihinsel engelli ve otistik olan 3 bin 237 engelli çocuğun  sırada beklediğini belirten Kuralay, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün eşi Hayrunnisa  Gül'ün himayesinde Milli Eğitim Bakanlığı desteği ve Türkiye Beyaz Ay Derneği  organizasyonuyla yürütülen, "Eğitim Her Engeli Aşar" kampanyasının rüzgarı ve  Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu'nun talimatıyla İstanbul'da da engellilerin  eğitimine hız verildiğini söyledi.

Kuralay, yapılan planlamalarla, eğitim almak için sırada bekleyen engelli  çocukların isimlerinin tek tek çıkarılarak ikamet ettikleri ilçelere göre  sınıflandırıldığını, okul yönetimlerinden o ilçede sırada bekleyen engelli  çocuklar için özel eğitim sınıfı açmaları istendiğini anlattı.

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü Özel Eğitim Şube Müdürü Kuralay,  çalışmalar sırasında engelli çocukları ikinci planda gören bir anlayışla, "Ben  özel olmayan çocuğuma yer bulamıyorum ki" şeklinde kendilerine cevap veren bazı  okul müdürlerinin direnişleriyle de karşılaşıldığını ifade etti.
        
TÜRKİYE'DE ÖZEL EĞİTİM ÖĞRETMENİ YOK
        
"Türkiye'de özel eğitim öğretmeni yok" diyen Kuralay, bu aşamada emekli  sınıf öğretmenleri, atanamamış yeni mezun öğretmenler ve diğer branşlardan bin  kadar öğretmene özel eğitimle ilgili bir haftalık eğitim verildiğini kaydetti.

Kuralay, öğretmenlerin sınıflarda engelli çocuklara öncelikle öz bakım  becerileri kazandıracağını belirterek, "Çocuklara önce kaşık tutmayı, adını  söylemeyi öğretecekler" dedi.
        
EĞİTİM, ÖZEL OKULLARA RAKİP DEĞİL
        
İstanbul'da geçen yılın sonunda 2 görme engelliler okulu, 7 işitme  engelliler okulu, 25 zihinsel engelliler okulu, 9 otistik çocuklar eğitim  merkezi, 1 sokak çocukları eğitim merkezi ve 3 üstün zekalılar eğitimiyle ilgili  okul bulunduğu bilgisini veren Kuralay, açılan özel eğitim sınıflarının  engellilere eğitim veren özel okullara rakip olmayacağını belirtti.

Kuralay, İstanbul'da engellilere eğitim veren sadece 18 özel okul  bulunduğunu ifade ederek, "Keşke özel sektör büyük olsa, özel eğitim kurumları  bu çocukları alsa da biz de 'sırada bekleyen bu kadar çocuğumuz var' demek  zorunda kalmasak" diye konuştu.

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü Özel Eğitim Şube Müdürü Halis Kuralay,  ayda toplam 10 saat destek eğitimi veren rehabilitasyon merkezlerinin de okullara  rakip olması gibi bir şeyin söz konusu olmadığını sözlerine ekledi.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:16 Ekim 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.