ÖLDÜRME HİSSİNİ TETİKLEYEN NEDİR

Sabah Gazetesi

İnsani Değerler ve Ruh Sağlığı Vakfı Başkanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Adli Tıp Gözlem İhtisas Kurulu'nda 3 yıl görev yaptığı süre içinde cinayet suçuna karışan kişiler üzerinde gözlemler yaparak rapor düzenliyor. Tarhan cinayet nedenlerini şöyle sıralıyor:

 


İNTİKAM VE ÖÇ ALMA:

Olaylara karışan kişinin intikam ve öç alma duygusu ön plana çıkıyor. Bunun arkasında da alınganlık ve kuşkuculuk yatıyor. Suç işleyen kişiler böyle durumlarda kin intikam duygularını devreye sokarak intikam almayı adeta bir hak olarak görüyorlar. Bazı kişilerin kültürel alt yapı anlayışı içinde intikam almayı doğal bir davranış olarak benimsedikleri görülüyor.

KÜLTÜREL ÖĞRETİLER
Genelde, 'Niye baktın' cinayetlerinin altındaki gerçek, kişilerin kuşkucu, insanlara güvenmeyen ve her şeyden nem kapan kişiler olduğu ortaya çıkarıyor. Bu kişiler, bu tür bakışlardan hemen anlam çıkartır. Kafalarından bir senaryo yazar ve o kişiyi oraya oturtturduktan sonra o cinayeti işlerler. Kafalarında kurdukları farklı bir bağlantı, onları suça iter.

DUR, DÜŞÜN, VE YAP
Normal bir insan beyninin çalışma mekanizmasında, Dur, Düşün ve Yap (DDY) kuralı var. Suç işleyenler DDY kuralını devreye sokamıyor. DDY, sağlıklı karar verme formülüdür. Kişi kendini olgunlaştırdığı zaman, bu kontrolü ele alır ve alternatif düşünceler üretir. Bunlar alternatif üretemeyen o anki hislerine kapılan kişilerdir.

KAN DAVASI CİNAYETLERİ
İntikam ve kan davası cinayetlerinde kültürel öğretiler var. Mesela cinayet işletilecek kişiye ölen yakının kanlı gömlekleri gösterilir, kanı yerde kalmasın şeklinde şartlandırılır ve bir 'intikam komandosu' olarak eğitilir. Tek yönlü beyin yıkama yöntemleriyle şartlandırılarak akıldan çok duyguları ön plana çıkartılır.

AKIL İKİNCİ PLANDA KALIR
Bütün cinayetlere baktığınızda aklın ikinci plana kaldığı, hislerin ilk plana çıktığı eylemler sonucu ortaya çıkar. Kan davası cinayetlerinde öç alma hissi var. Öç alma hissi, insanda kıskançlık, utanç gibi eylemleri ortaya çıkartır. Öç almanın yüceltildiği kültürlerde yetişen kişiler suçu işlediklerinde 'savaş kazanmış komutan' gibidir. Töreler bu yüceltmelere devam ediyor, bu yüzden kan davası cinayetleri sürüp gidiyor.

NAMUS CİNAYETLERİ
Çiftler arasında namus anlaşması vardır, kişi sadık kalmamıştır ama bunun sonucu cinayet midir? Burada bizim kültürümüzde namusa uymayan davranışın sonu, ölümdür anlayışı var. Bu anlayış cinayetleri besliyor.

ÖFKE ÇOK ZEVKLİDİR
Öfke durumunda noradrenalin denilen beyin kimyasalı kana karışıyor. Göz bebekleri büyür, tansiyon yükselir, kaslar kasılır ve heyecan hali uyandırır. Özel bir haz anı yaşanır. Kişinin içinde orgazmik bir zevk oluşur. Anlık öfke beynin karar mekanizmasını bozar. Cinayetlerin büyük nedeni temel korkuları harekete geçirmesidir.

ALKOL SUÇ İŞLETİYOR
Alkol kişide iç sorumluluk duygusu ile empati duygusunun zayıflatıyor. Bütün beynini utanma duygusunu kontrol duygusunu zayıflatıyor, kişi o nedenle rahatsız davranmayı doğal kabul ediyor. Alkol daha önce, cesaret bulamadığı şeyi ortaya çıkartıyor, korkuları giderip, suçu işleme duygularını artırıyor.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:19 Ekim 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.