Ölmeyen ruhlar

Hey gidi koca çınar hey! Koskoca bir çınar devrilir de insanın içi yanmaz mi? Üstelik o çınar insanlık için çabalayan büyük bir yazar olursa... Yaşar Kemal!

Hey gidi koca çınar hey! Koskoca bir çınar devrilir de insanın içi yanmaz mi? Üstelik o çınar insanlık için çabalayan büyük bir yazar olursa... Yaşar Kemal! Hey gidi koca çınar hey! Koskoca bir çınar devrilir de insanın içi yanmaz mi? birgulkalpakkasyaÜstelik o çınar insanlık için çabalayan büyük bir yazar olursa... Yaşar Kemal! Arkasında en çok eser bırakan değerli yazarlardan biri.. *** Nerede ve hangi alanda olursa olsun insanlık adına çalışmalar yapan insanlar, güzel insanlar sevilir ve sayılır. Yaşarken kalıcı eserler bırakmışlarsa eserleri onları  zaten her zaman yaşatmaya devam eder. Ölen sadece bedenlerdir. Ruhlar ise yaşamaya ve yaşatılmaya devam ederler. Yaşar Kemal’ler ölmez. İlkeleri, özverileri, ahlakları, karakterleri ve bilinçleri olan insanlar asla kaybetmezler. Hangi siyasi görüşe, hangi inanca, hangi millete ait olurlarsa olsunlar... *** İnsanı insan yapan geçmişi, kişiliği, idealleri ve amaçlarıdır. Devleti devlet yapan ise tarihi, kültürü, değerleri ve ortak hedefleridir. Değerler insanlara zorla benimsetilemez. Her toplumun kuşaklar arası değer taşıyan erdemli insanları, yöneticileri, yazarları, şairleri ve pek çok gönül insanları vardır. Okuduğum her kitabından mutlaka önemli bir şeyler aldığım değerli hocamız Prof. Dr. Nevzat Tarhan’ı da bu konuda anmadan geçemeyeceğim. “Güzel insan modeli” adli kitabında ahlaka, evrensel ve kültürel olarak açıklamış olduğu değerlere, sorumluluk çeşitlerine, adalet kavramına, dürüstlüğe, samimiyet gibi pek çok erdem ve faydalı bilgilere değinmiş. *** Nevzat  Tarhan kitabında Tibet’in ruhani lideri Dalai Lama’nın bir şiirine yer vermiş. Şiir bu günkü yasam biçimimizi öyle güzel anlatıyor ki; Evlerimiz büyüdü fakat ailelerimiz küçüldü. Artık daha rahatız ama zamanımız az. Öğrenim seviyemiz arttı fakat anlama yetimiz azaldı. Daha fazla bilgi almamıza rağmen daha zor karar veriyoruz. Daha fazla uzmanız fakat daha fazla sorunluyuz. Daha fazla tedaviye rağmen daha az sağlıklıyız. Aya gidip gelerek onca yıl kat ettik, ama caddeyi geçip yeni komsumuzla daha az iletişim kurmaya başladık. Çok uzun yol kat ettik ama kalitede bir o kadar kısa kaldık. Fast food ve uzun sindirim zamanı... Anlamlar büyük fakat karakterler küçük. Karlar yüksek fakat ilişkiler yüzeysel. Simdi artık penceremizde çok şeyin olduğu, ama odamızda hiçbir şeyin olmadığı zaman...

 


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:06 Temmuz 2015Yayınlanma Tarihi:05 Mart 2015

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.