Ölümcül insomnia 7 ayda öldürebiliyor

Zaman zaman hepimiz yatakta saatlerce döndükten sonra ancak uyuyabilmişizdir ama bu her gece olduğunda ve uzun sürdüğünde birkaç ay içinde insanı ölüme kadar götürebilir.

Dünyada sadece 100 kadar insanı etkileyen ölümcül insomnia olarak bilinen hastalığa yakalananların bedeni iyi bir gece uykusuna hazırlanamıyor ve kendilerini bırakamıyorlar. Nedeni ise bir proteinin şeklinin bozulması ve beyne zarar vermesi.

İKTİDARSIZLIK, ÇARPINTI DA YAPIYOR

Bu durum insomnia ile birlikte terleme, iktidarsızlık, çarpıntı, yürüme güçlüğü, kilo kaybı, anksiyete ve hatta bunamaya bile neden oluyor.

7 AY İLE 3 YIL ARASINDA ÖLÜMCÜL OLABİLİYOR

Genelde orta yaşlarda başlayan hastalık 7 ay ile 3 yıl arasında ölüme kadar götürebiliyor. Dünyada bugüne kadar bilinen en genç hasta ise 2014 yılında 16 yaşında bu hastalıktan ölen genç bir erkek oldu. Adı açıklanmayan hastanın çift görme ve halüsinasyonlar gibi şikayetlerin yanı sıra yürüme güçlüğü de yaşadığı öğrenildi.

GENETİK MUTASYONA DA NEDEN OLUYOR

Bologna Üniversitesi'nin uyku laboratuvarında hastalığı teşhis edilen 53 yaşındaki erkek hasta ise "Uyumayı bırakacağım ve 8-9 ay içinde ölmüş olacağım" dedi.

Hastalığın nedenini bulmak için uzun yıllar araştırma yapan uzmanlar beyindeki proteinin yapısının bozulmasıyla alakalı olduğunu ortaya çıkardı. Bu durum ayrıca genetik bir mutasyona da neden oluyor.

İtalyan bilim adamları geçen yıl bu hastalığı tedavi etmek ya da yavaşlatmak için bir antibiyotik üzerinde çalıştıklarını belirtti.

DAILY NEWS


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:29 Haziran 2016Yayınlanma Tarihi:22 Ocak 2016

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.