OLUMLU ETKİLİYOR

BBC.com - Çeviri: Ayda Çayır - NP Grup

Negatif duygu durumlarının bazı yetilerimizi olumlu yönde etkilediği ortaya çıktı.  İşte ilginç detaylar.

Avustralyalı uzmanlara göre negatif emosyonlar daha net düşünebilmemizi sağlıyor. Yapılan çalışmada mutsuz kişilerin karar vermede daha başarılı oldukları ve aldatılma oranlarının daha düşük olduğu görüldü.

Profesör Joe Forgas'a göre, neşeli, pozitif duygu durumları yaratıcılığı, esnekliği, işbirliğini ve zihinsel kısa yolları kullanmayı teşvik ediyor. Negatif duygu durumları ise bizi ihtiyatlı düşünmeye, daha dikkatli olmaya çağırıyor, dış dünyaya daha fazla odaklanmamıza yol açıyor. Beynin bilgi işleme  stratejilerini daha etkin bir biçimde kullanmasına bağlı olarak, sıkıntılı kişiler zorlayıcı durumlarla daha iyi başa çıkabiliyorlar.
 
Ayrıca çalışmadan çıkan sonuca göre, üzüntülü kişiler yazı aracılığı ile kendilerini ifade etmede daha becerikliler. Hafif düzeyde negatif bir duygu durumu daha somut, uyuma dönük ve daha başarılı bir iletişim biçimini destekliyor.

Havaların da üzerimizde benzer bir etki bıraktığı önceki çalışmada ispatlanmıştı.  Yağışlı, kasvetli günler hafızayı güçlendirirken, aydınlık, güneşli günler insanları unutkan yapıyor.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:10 Kasım 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.