OLUMSUZ BEKLENTİ NEDEN SAKINCALI?

NP GRUP

Psikiyatrik hastalıklar içinde sık görülen olumsuz beklenti ve umutsuzluğun temel nedenleri, kaynakları, nasıl gelişip pekiştiği, depresyona nasıl sürüklediği ve kişinin nasıl çıkabileceğini uzmanlar bu akşam ÜLKE TV'de 'İyi Bak Kendine' programında Uğur Canbolat'a değerlendirecekler.  

Güzel gören güzel düşünür, güzel düşünen yaşamından lezzet alır ilkesi bilinirken kişi neden hayata hep olumsuz yanıyla bakar? Neden sürekli negatif düşünce elimi taşır? Negatif düşüncelerin olumlu düşüncelere göre daha fazla mı gerçekleşme ihtimali var? Bugün kişinin yaşadıkları dünki düşüncelerinin ve beklentilerinin bir sonucu mu? Kendini gerçekleştiren ön kabul ne demektir ve nasıl işler gibi soruların cevaplarını uzmanlar bu akşam İyi Bak Kendine programında Uğur Canbolat'a değerlendirecekler.

Olumsuz beklenti neden depresyonda yoğun olarak görülür? Olumsuz beklentide öğrenilmişilik var mıdır? Yaşanmış bazı deneyimler kişide olumsuz beklentiyi nasıl pekiştirir? Olumsuz beklentisi olanlarda oluşan umutsuzluk hali nelere engel olur? Olumsuz beklenti hangi kişilik yapılarında daha fazla görülür? Çok eleştirilen çocuklarda ortaya çıkar mı gibi konuları bu akşam etraflıca ele alacak olan İyi Bak Kendine programının konukları Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi'nden Psikiyatri Uzmanı Dr. Barış Önen Ünsalver ve Uzman Psikolog Zehra Erol olacaklar.

Olumsuz beklenti ile beraber görülen psikiyatrik hastalıklar nasıl tedavi edilir? Depresyon tedavisinde bu konuda neler yapılır? Terapisinde neler yapılır? Güzel gören güzel düşünür, güzel düşünen hayatından lezzet alır ilkesini kazanmak için neler yapılmalıdır gibi konuların ele alınacağı programda canlı bağlantılar ile seyirci soruları alınacak, 'iyibakkendine@ulketv.com.tr' adresine gelen e posta soruları da stüdyo konuğu uzmanlar tarafından cevaplandırılacak. 0216 633 06 96 nolu danışma hattını arayıp isim ve sorusunu bırakanlara da cevap verilecek.

Programın PSİKOGÜNDEM bölümünde tanınmış Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan; Kanada Toronto Üniversitesi tarafından yapılan küçük yaşta yalan söylemenin zeka belirtisi olduğu yönündeki araştırmayı değerlendirecek. 2 ila 17 yaşlarında 1200 çocuk ve gencin katıldığı araştırmada, yalan üretirken kullanılan karmaşık beyin işlevlerinin çocuğun zekasının göstergesi olduğu şeklindeki sonuçları Prof. Tarhan İyi Bak Kendine'ye yorumlayacak.

Uğur Canbolat'ın hazırlayıp sunduğu Ayhan Pala'nın yönetmenliğini yaptığı kendine iyi bakmak isteyenlerin, modern insanın sorunlarına dair yeni arayışlar bulan yeni çözümler üreten ekranların 'Koruyucu Ruh Sağlığı' programı İyi Bak Kendine bu akşam saat 23.30'dan sonra ÜLKE TV'de.. ÜLKE TV TÜRKSAT 2 A uydusu, KABLO TV, DIGITURK 38. ve D-SMART 94. kanaldan izlenmektedir.
 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:20 Mayıs 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.