Omega 3 ile karın yağlarınızı yakın!

Balık yağıyla gelen sağlık ve güzellik… Omega 3 ile karın yağlarınızı yakın!

Balık yağıyla gelen sağlık ve güzellik… Omega 3 ile karın yağlarınızı yakın!

karin_yagBalık yağının çok değerli bir besin olduğu çok eskiden beri biliniyor. Dr. Yasemin Fatih Amato, omega 3 yağlarının hangi balıklarda daha çok bulunduğunu ve bu yağların faydalarını anlatıyor. Omega 3 yağları, en fazla soğuk denizlerdeki somon ve mezgit balıklarında bulunur. Ton balığı, uskumru, ringa, sardalya ve hamsi de Omega 3 bakımından zengindirler. Kefal ve lüferin yağ seviyesi orta derecededir. Dil balığı, levrek çok az yağlıdır. Yağlı balıklar, kuru balıklardan daha yararlıdır. Ancak Akdeniz’deki balıklarda, Omega 3 miktarı genel olarak daha azdır.

OMEGA 3 YAĞ ASİTLERİNİN ORTAYA ÇIKIŞI

Omega 3 yağ asitlerine önem verilmesi, 1970’lerde bilim adamlarının Grönland eskimolarını incelemeleriyle başladı. Kuzey Kutbu'nda yaşayan ve sürekli yağlı balıklar yiyen bu insanların kalp ve damar hastalıklarına, kansere daha az yakalandıkları görüldü. Bu tarihten sonra yapılan araştırmalar, Omega 3 yağ asitlerinin kolesterol metabolizmasında etkili olduğunu ve HDL/LDL kolesterol (iyi/ kötü kolesterol) dengesini ayarlamaya yardımcı olduğunu gösterdi. Omega-3 yağ asitleri hücre zarlarının güçlenmesine ve esnekleşmesine yardımcı olurlar. EPA kandaki kolesterol ve trigliserit seviyelerini düşürür, kalp ve damar hastalıklarında koruyucu rol oynar. Başlıca Omega 3 asitlerini sayacak olursak; ALA (A-linolenik asit), EPA (eicosapentaenoik asit) ve DHA (dokosahexaenoic asit) dır. ALA sebze yağlarında bulunur. Özellikle keten tohumu ve semizotunda. EPA ve DHA ise sadece balıkta ve balık yağlarında bulunur. Son çalışmalar, özellikle DHA’nın beyin sağlığı için çok önemli olduğunu gösterdi. Bu çalışma verileri sonucunda DHA depresyon tedavisine yardımcı olarak kullanılmaya başlandı.

OMEGA 3 YAĞ ASİTLERİNİN FAYDALARI NELERDİR?

* Kalp-damar hastalıklarını önler veya iyileşmesine yardımcı olur, * Bağışıklık sistemini güçlendirir, * Kan pıhtılaşmasını düzenler, * Kolesterol/ tansiyon/ trigliserit seviyelerini düzeltir, * Beyin sağlığını ve sinir sistemini geliştirir. * Belleği geliştirir, * Depresyon tedavilerine destek olur, * Artrit tedavisinde yardımcı olarak kullanılır, * Psoriasis (sedef) tedavisinde etkilidir, * Göz ve retina sağlığı için gereklidir, * Allerjilerin semptomatik tedavisinde yararlıdır, * Hamilelik döneminde annenin sağlığı ve çocuğun gelişiminde önemli rol oynar. HÜRRİYET AİLE

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:06 Mart 2013Yayınlanma Tarihi:09 Mart 2013

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.