ÖNCE BİLİNÇ AŞILANMALI

DHA

Tecavüz ve dehşetin yaşandığı Siirt'de acı dinmiyor. Siirt Valisi Necati Şentürk ailelere uyarılarda bulundu.


Siirt Valisi Necati Şentürk, Siirt'te tecavüz ve cinsel istismar olaylarını araştırmak üzere Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı'ndan iki heyetin kente gelip araştırma yapacağını söyledi. “Bu suçlara giden yolu kesmeyi hedefliyoruz, amacımız bataklığı kurutmaktır” diyen Vali Şentürk, cinsel istismara karışanların eğitim seviyelerinin düşük olduğuna dikkat çekerek, “Devletin tüm çabalarına rağmen bölgede aile planlamasına karşı psikolojik bir direnç var” diye konuştu.

Valilikte, sivil toplum örgütü temsilcileriyle bir araya gelen Siirt Valisi Necati Şentürk, son günlerde gündeme gelen cinsel istismar suçları konusunda açıklamalarda bulundu. Vali Şentürk, bir haftadır suçu ve suçluyu konuştuklarını belirterek, “Bazı haberleri eleştirdik, tenkit ettik. Bazılarının da veriliş biçimini beğendiğimizi söyledik. Bugünkü toplantıda bu ay içerisinde çocuklara yönelik işlenen hadiseyi konuşmayı düşünmüyorum. Olayın maddi şartlarını konuşurken cinsel istismara yönelik mevcut bataklığı konuşalım istiyorum” dedi.

EĞİTİM VE GELİR SORUNU


Vali Şentürk, suçu oluşturan ortamın ne olduğunu, nerelerden beslendiğini, şartlarının neler olduğunu ve bu suçu oluşturan, bu ortamın nasıl ortadan kaldırılması gerektiğini konuşacaklarını söyledi. Şentürk, 4 ilköğretim öğrencisi kıza cinsel tacizle ilgili 18 kişinin tutuklandığını da hatırlatıp şunları söyledi:

“Somut hadiseye karışan şüphelilerin eğitim seviyeleri düşüktür, yüksek değil. 29 şüpheliden tutuklanan 18 kişiden sadece biri yüksek okul mezunudur. Bataklığı oluşturan sebeplerin en önemlisi eğitimdir. Mağdur çocukların babası ile görüştüm. Devlet olarak ekonomik ve sosyal anlamda 3 yıl yardımda bulacağız. Ailelerin eğitim seviyesi de son derece düşüktür. Aile çocuklarının psikolojik durumunu anlayabilecek durumda değil. Çocuklarının ruhsal ve psikomatik sorunlarının farkında değiller. Bir diğer sorun ekonomik sorundur. Aile sigortalı olmasına rağmen geliri yoktur. Çocuk sayısı çok fazladır. Devlet olarak yanlarındayız. Nüfus planlaması yoktur. Evde çok sayıda çocuk var. Ailenin işi ve geliriyle orantılı nüfus planlaması yoktur. Devletin tüm çabalarına rağmen bölgede aile planlamasına karşı psikolojik bir direnç vardır. Biz ailelerin bakabilecekleri kadar çocuk sahibi olmalarını istiyoruz. Yani çocuk sayısını sınırlandırın demiyoruz. Burada birbirini tetikleyen unsurlar ve etkenler var.”

BİR YILDA SİİRT’İN NÜFUSU 10 BİN ARTTI

Vali Şentürk, geçtiğimiz yıldan bu yana Siirt’in nüfusunun 10 binin üzerinde bir artışın yaşandığını eğitim, sağlık alanında buna göre de planlama yapılması gerektiğini söyledi.
 
Şentürk, “Bir taraftan da yanlış anlaşıldığını düşündüğüm örf ve adetler var. Onların evrensel değerlerle bağdaşır hale getirilmesi lazım. Bu tür hadiseler için bir sosyal müeyyide ve yaptırım uygulanması lazım, şiddete ve demokratik sınırları aşmadan” dedi.

ÇOCUKLARA KENDİNİ KORUMA BİLİNCİ VERİLMELİ

Vali Şentürk, Siirt’teki okullarda görevli rehber öğretmenler ile okul müdürleri ile ayrı ayrı toplantı yapacağını da kaydederek, “Bu çocukların korunması gerekiyor. O kendini koruma bilincinin verilmesi gerekiyor. Bu da eğitimle oluyor. Bu konuda anne ve babaları da eğitmemiz lazımdır. Sivil toplum örgütlerine, çocukların ve ailelerin bilinçlendirilmesi için panel, sempozyum ve medya yoluyla büyük görev düşüyor. Önümüzdeki haftalarda Sağlık Bakanlığı ve Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanlığı’ndan büyük heyetler gelerek söz konusu olayın ilmi boyutlarını inceleyecekler. Amacımız suça giden yolları kesmek ve bataklığı kurutmaktır” diye konuştu.
 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:01 Mayıs 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.