ÖNCE KOLAY İŞLERİ SEÇİN

A.A

En iyisi bir günü parçalara bölün, hoşunuza gidecek şeyler yapın, sabahları kolay işlere öncelik verin. Kendinizi mutlu edin.

Mutlaka tedavi edilmesi gereken ve tedavisi mümkün olan yaygın bir hastalıktır depresyon... Depresyonun belirtileri her kişiye göre farklılık gösterir. Kendinizi yorgun ve bitkin hissediyorsanız depresyonda olabilirsiniz. En iyisi bir günü parçalara bölün, hoşunuza gidecek şeyler yapın, sabahları kolay işlere öncelik verin

İstanbul Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Konsültasyon-Liyazon Psikiyatrisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Sedat Özkan, depresyonun dikkat edilmesi gereken önemli bir sağlık sorunu olduğunu ve bunun zayıflık olarak algılanmaması gerektiğini söylüyor. En sık görülen ruhsal bozukluk olan depresyonun Türkiye'deki yaygınlık oranının yüzde 9-20 olarak saptandığını dile getiren Prof. Dr. Özkan, şöyle konuşuyor: "Depresyon herhangi bir zamanda ortaya çıkabilir. Ama en sıklıkla 24-40 yaşları arasında görülür. Her 4 kadından biri ve her 10 erkekten biri, hayatlarının bir döneminde depresyon geçirir.

YAŞAM KALİTESİ BOZULABİLİR

İntihar riski sağlıklı topluma göre 30 kat fazladır, uygun tedavi alamayan depresyonlu hastaların yüzde 15'i intihar eder. Depresyon yaygın oluşunun yanı sıra yol açtığı yeti yitimi ve riskler nedeniyle de önem taşır. Depresyondaki kişilerde sağlık harcamaları ve işten uzaklaşma daha yüksektir. Yaşam kalitesi ileri düzeyde bozulabilir. Depresyonlu hastalarda iş görmezlik, sağlıklı bireylerden 5 kat fazladır. Hekime başvuran insanlar, bedeninin yanında ruhsal durumunu da anlamaya çalışmalıdır. Bu insanların fiziksel yakınmaları ile ruhsal-duygusal durum, stresli yaşam olayları arasında ilişki vardır. Hastanın çok yönlü, yani biyo-psikososyal ve çevresel bütünlüğü içinde ele alınması, kapsamlı bir değerlendirme yapabilmek için, ele alınan kişinin kendisi ve çevresiyle ilgili yeterli bilgilerin toplanması gerekir. Tüm bu bilgiler toplanırken kişinin, davranışları açısından (hekim tarafından gözlemlenen, kendisi ve çevresi tarafından anlatılan davranışlar), dinamik açıdan (bilinçli ve bilinçdışı aile dinamikleri, motivasyonlar), sistemik açıdan (fiziksel, yapısal sistemlerin yanı sıra ego yapısı ve aile yapısı vb.) durumları gözlemlenerek değerlendirilir. Böylece belirtilerin ya da yakınmaların o kişi için geçerli olan anlamı, belirtinin ortaya çıkmasında tetikleyici olabilecek etkenler, belirti ya da belirtilerin kişide yarattığı etkiler ve tüm bunların içinde yaşadığı ortam çerçevesinde anlamı gözlemlenerek belirlenir. Hasta kendini iyi hissetmeye başladıktan sonra eğer tedavi erken kesilirse yeniden eski depresif duruma dönüş olabilir ve bu nedenle tedaviyi yarım bırakmamak gerekir."

DÜŞÜNCELERİNİZİ GÖZDEN GEÇİRİN

Olumsuz düşüncelerle mücadelede ilk adım, 'nasıl düşündüğünüzü' ve bu düşüncelerin 'duygularınızı nasıl etkilediğini' fark edebilmektir. İkinci adım da, daha gerçekçi ve alternatif düşünceler üretmeye çalışmaktır. Olumsuz düşünceleri sorgularken, kendinize şu soruları sorun:

Düşüncenizi destekleyen kanıtlar var mı, varsa neler?

Olaya farklı yönlerden bakmak mümkün mü? Farklı bakış açıları olabilir mi?

Düşünceler kendinizi nasıl hissetmenize yol açıyor? Sizi nasıl etkiliyor?

Bu olaya farklı yönlerden bakmayı ihmal mi ediyorum?

Başka biri benzer bir durumda ne düşünürdüm?

Bu şekilde düşünmek bana yardımcı olabilir mi, yoksa engel mi oluşturur?

Eğer depresyondaysanız;

- Kişiliğinize, ilgi alanlarınıza yönelik uğraşılarınıza devam edin.

- Kendiniz için bir hobi geliştirin.

- Yalnız kalmamaya, diğerleriyle iletişime özen gösterin.

- Olumsuz düşüncelerinizin farkına varmaya çalışın. Gerçeğe uygunluğunu sınayın.

- Alternatif düşünce tarzı geliştirmeye çalışın.

- Kendinizi daha iyi hissetmeye başlayana kadar evlilik, iş ya da para konularında önemli kararlar vermekten kaçının.

- Depresyonun bir hastalık olduğunu kabullenin ve bir uzmana danışın.

- Düşünce ve davranışlar yavaşlıyorsa depresyon kapıda

- Her zaman yaptığınız şeylerden eskisi gibi zevk alamıyorsanız,

- Çevrenizde olup bitenlere karşı ilginiz azaldıysa,

- Hemen her gün yakınlarınızın da fark ettiği şekilde konuşma, düşünce ve davranışınızda yavaşlamadan yakınıyorsanız,

- Karar vermekte, etkinliklere başlamakta ve sürdürmekte zorluk çekiyorsanız,

- İştahınızda azalma veya artma varsa ve istemediğiniz halde kilo alıyor veya veriyorsanız,

- Hemen her gün uykuya dalmakta güçlük çekiyor veya sabahları istemediğiniz halde erken uyanıyor veya gece sık sık uyanıyorsanız,

- Yorgunluk, bitkinlik ve enerji kaybınız olduğunu hissediyorsanız,

- Bedeninizde nedeni bulunamayan ağrılar, nefes darlığı, baş dönmesi, mide bulantıları, gaz hissi, ishal-kabızlık dönemleri gibi yakınmalarınız varsa,

- Cinsel istekleriniz azalmışsa,

- Düşüncelerinizi belli bir konuya yoğunlaştırmakta zorlanıyor ve güçlük çekiyorsanız,

- Zihninizin karmakarışık olduğunu hissediyorsanız,

-Değersizlik, kendini beğenmeme veya suçluluk duyguları sizi rahatsız ediyorsa,

- Yineleyen biçimde "Ölsem de kurtulsam" diye düşünüyorsanız,

- Aklınıza intihar düşünceleri takılıyor veya intihar planları yapıyorsanız, depresyonda olabilirsiniz.

- Depresyon riskinin arttığı durumlar

- Daha önce geçirilmiş depresyon öyküsü,

- Ailede depresyon öyküsü, intihar girişimi


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:18 Şubat 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.