ÖNCE ONLARIN GÜVENLİĞİ

Anneyizbiz

Onlarla rahat ve güvenilir bir seyahat yapmak istiyorsanız oto güvenlik koltuğu kullanmadan onunla yolculuğa çıkmayın.

 
Çocuklarınızı sağlığı ve güvenliği elbette ki sizin için çok önemli. Özellikle bu bahar aylarında çocuklarla araba gezintisine çıkmak istediğinizde onun güvenliği her şeyin üzerinde… Ancak onlarla rahat ve güvenilir bir seyahat yapmak istiyorsanız oto güvenlik koltuğu kullanmadan onunla yolculuğa çıkmayın.

Güvenlik uzmanları, genelde daha önce kaza geçirerek büyük üzüntü yaşamış ailelerden şu tarz cümleleri çok sık duyduklarını dile getiriyorlar; “Markete gitmek için arabayla yola çıkmıştık… Oğlum oto güvenlik koltuğunda oturmayı hiç istemiyordu, bende sadece bir seferlik onu koltuğundan kaldırdım ve kucağıma aldım.” Ancak unutmayın ki, en ufak bir hata ömür boyu pişmanlık duymanıza sebebiyet verebilir.

Her ne koşulda olursa olsun, arabada güvenlik koltuğunu sürekli kullanmak yasaların gerektirdiği bir zorunluluktur. Gelişmiş ülkelerde özel araçlarda bebekler için 3 yaşına kadar oto güvenlik koltuğu kullanmak şart; ayrıca belli bir yaşa gelene kadar da bu kural zorunlu olarak uygulanmaktadır.

Her yıl, 8 yaş altındaki 90.000 çocuktan fazlasının araba kazalarında yara alması ve 1.000 çocuktan fazlasının da bu kazalarda hayatını kaybetmesinden dolayı bu kural zorunlu olarak uygulanmaya başlamıştır.

Oto güvenlik koltukları sayesinde, olası kazalarda yaralanma ve ölüm riski böylelikle azalmaya başladı.

Kar amacı gütmeden yolcu güvenilirliğini düşünen organizasyon grubu Amerika SafetyBeltSafe Merkezi’nin yetkili müdürü Stephanie Tombrello, olası kazalarda oto güvenlik koltuğu sayesinde ailelerin çocuklarıyla rahat ve güvenli yolculuk yapacaklarını vurguluyor ve tüm anne babaları oto güvenlik koltuklarının kullanımına teşvik ediyor.

Avrupa Birliği’ne uyum çerçevesinde çıkarılan yeni Trafik Yönetmeliği, 2010 Haziran ayında yürürlüğe girecek güvenlik koltuğu kullanımını zorunlu hale getiren yasada cezai yaptırımlar uygulayacak.

Boyu 135 santimetrenin, ağırlığı da 36 kilogramın altındaki 12 yaşa kadar olan çocukları kapsayan bu yasaya uymayanlar para cezalarını ödemek zorunda kalacak.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:23 Nisan 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.