Önemli meyve suyu uyarısı

Gıda Güvenliği Derneği'nden meyve suyu uyarısı.

Gıda Güvenliği Derneği, Meyve Suyu Endüstrisi Derneği ve Tetra Pak’ın işbirliği ile hazırlanan kısa filmde, tüketiciler, meyve suyu satın alırken dikkat edilmesi gerekenler konusunda bilgilendiriliyor.

Gıda Güvenliği Derneği (GGD), Meyve Suyu Endüstrisi Derneği (MEYED) ve Tetra Pak, tüketicileri meyve suyu satın alırken ve tüketirken dikkat edilmesi gereken konularda bilinçlendirmeyi hedefleyen bir film yayınladı. GGD ve MEYED web sitelerinde ve sosyal medya hesaplarında paylaşılan 2 dakikalık videoda, tüketicilerin iki basit güvenlik adımını izleyerek taşıma, saklama ve sergileme aşamalarında hasar görmüş paketlerden kaynaklanan sorunlardan korunabileceklerine dikkat çekiliyor.

TÜKETİCİ RAFTAN ALDIĞI ÜRÜNLERE DİKKAT ETMELİ

Hazırlanan videoda satın alım ve kullanım sırasında dikkat edilmesi gereken konular şöyle açıklanıyor: Karton ambalajlı ürünlerde, ‘pastörizasyon’ işlemiyle mikroorganizmalar etkisiz hale getirilir ve üretim esnasında ürünün havayla teması tümüyle kesilir. Güvenli olarak üretilmiş bir ürün bile taşıma, saklama ve rafta sergileme esnasında bazen zarar görebilir. Bunun sonucu olarak da tıpkı evde hazırlanan ve yeterli koruma ortamını sağlanamayan meyve suları gibi bozulma başlayabilir. Karton ambalajdaki meyve suları delinme, yırtılma ve benzer sebeplerden dolayı hava ile temas ettiğinde içinde mikro-organizmalar üremeye başlar ve bu durum doğal olarak ürünün bozulmasıyla sonuçlanır.

Bu nedenle, tüketicilerin, meyve suyu gibi son derece hijyenik olarak üretilmiş ve paketlenmiş ürünleri alırken, orijinal paketi zedelenmiş ürünleri almamaları ve satış noktasını bu gibi ürünleri satmaması konusunda uyarmaları tavsiye ediliyor.


HÜRRİYET


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:22 Mart 2016Yayınlanma Tarihi:18 Mart 2016

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.