Önemli olan yaş değil çocuğa davranış biçimi

 Önemli olan yaş değil çocuğa davranış biçimi"Günümüzde genellikle sosyo-ekonomik koşulların hazır olmasını bekleme, iş yoğunluğu, geç evlilikler gibi nedenlerle, anne-baba olma yaşı daha yukarılara çıktı.

Geç anne-baba olmanın avantaj ve dezavantajları son yıllarda oldukça tartışılan bir konu. Önemli olan, kişinin ebeveyn olmaya hazır olduğunu hissetmesi ve sorumluluğu üstlenebilmesidir. Belki kişi daha olgun, pek çok açıdan kendisine daha güvenli ve bilinçli olabileceği için olgun yaşta çocuğuna daha bilinçli yaklaşabilecektir. Sosyo-ekonomik koşullar daha uygun olabileceği için çocuk, daha zengin uyaranlarla tanışabilecektir. Normal yaşta anne-baba olan kişilerin fiziksel yönden dayanıklılığı daha fazla olabileceği için daha hareketli olabilecekler ve yorgunluğa tahammülleri daha fazla olabilecektir. Birtakım hastalıkların ileri yaşlarda ortaya çıkma sıklığı, genç yaşlara oranla daha fazladır. Ebeveynlerin sağlık sorunları, çocuğun yaşam kalitesini etkileyebilecek, psikolojik anlamda da sağlığa duyarlı hale gelebilecek, kaygıları oluşabilecektir. Tüm bunlara rağmen bu koşullar standart değildir şüphesiz. Önemli olan çocuk sahibi olmaya hazır hissetmek, doğru tutumlara sahip olmak, çocuğa destekleyici yaklaşabilmektir."

KAYNAK: //www.sabah.com.tr/pz/haber,737E627E88F84D8CBD17704C00DF7B8D.html


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:07 Temmuz 2008

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.