Onlar da pişman olabiliyor

Pişmanlığın insanlara özgü olmadığı ve farelerin de bu duyguyu yaşadığı ortaya çıktı.

Pişmanlığın insanlara özgü olmadığı ve farelerin de bu duyguyu yaşadığı ortaya çıktı. fareMinnesota Üniversitesi'nden bilim adamlarının araştırması, farelerin de davranışlarından ötürü pişman olduğunu gösterdi.

"Restoran sırası" adlı deneyde fareler lezzetli yiyecekler için beklemek zorunda bırakıldı. Bir labirentteki farklı yiyecek kaynaklarını seçerken beklememeyi tercih eden farelerin ise lezzetsiz yiyeceklerle karşılaştığında kararından pişmanlık duyduğu belirlendi. Birkaç denemeden fareler sonra kısa süre beklemek yerine lezzetli yiyeceğin olduğu bölüme gidip beklemeyi göze aldı. Araştırmaya imza atanlardan David Redish, pişmanlığın hayal kırıklığından ayrılmasının zor olduğunu ancak farelerin lezzetsiz yiyeceği seçtiğinde durup geriye baktığının görülmesiyle deneyde bunu başardıklarını belirtti. Araştırmanın sonuçları "Nature Neuroscience" dergisine yayımlandı. Daha önce bilim adamları pişmanlığın insana özgü olduğunu düşünüyordu. AFP

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:09 Haziran 2014Yayınlanma Tarihi:11 Haziran 2014

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.