Onlara göre göçmenler daha eğitimli

Londra Üniversitesi Akademisi (UCL) Ekonomi Profesörü Christian Dustmann, İngiltere'nin diğer Avrupa ülkelerinin aksine daha iyi eğitimli ve yetenekli göçmenleri cezbettiğini söyledi.

Londra Üniversitesi Akademisi (UCL) Ekonomi Profesörü Christian Dustmann, İngiltere'nin diğer Avrupa ülkelerinin aksine daha iyi eğitimli ve yetenekli göçmenleri cezbettiğini söyledi.

gocmenegitimUCL Göçmen Araştırma ve Analiz Merkezi (CReAM) Direktörü olan Dustmann, İngiltere'nin başkenti Londra'da "İngiltere'de göç, gerçekleri kurgudan ayırma" başlıklı bir sunum yaptı. Avrupa Birliği (AB) ülkelerinden İngiltere'ye gelen göçmenlere ilgili bir süredir süren tartışmalara ve AB üyesi ülkeler arasındaki serbest dolaşıma getirilmek istenen kısıtlamalara değinen Dustmann, yürüttüğü araştırmaların sonuçlarına göre, hükümetin savunduğunun aksine AB ülkelerinden gelen göçmenlerin İngiliz ekonomisine fayda sağladığını belirtti. Alman asıllı Profesör Dustmann, araştırmanın tamamen bağımsız olduğunu vurgulayarak, "hükümetle bir çatışma içerisinde değiliz" ifadelerini kullandı.

"İYİ EĞİTİMLİ VE YETENEKLİ GÖÇMENLER GELİYOR" İngiltere Başbakanı David Cameron'ın, gelecek yılki genel seçimi kazanması halinde ülkenin 1973 yılından bu yana sürdürdüğü AB üyeliğini referanduma götürme isteğine de değinen Dustmann, "Bu ülkede bazıları, iş gücünün serbest dolaşımını 'sorunlu' olarak nitelendiriyor" dedi.

İngiltere'deki göçmenlerin ekonomiye zararı olmadığını, tam tersine katkı sağladığını savunan Dustmann, 1999 yılından sonra özellikle Avrupa ülkelerinden Birleşik Krallık'a göç edenlerin ülkenin vergi sistemine yaptığı katkının, devletten aldıkların yardımlardan yüzde 34 fazla olduğunu dile getirdi. Sanılanın ve diğer Avrupa ülkelerinin aksine, İngiltere'nin iyi eğitimli ve yetenekli göçmenleri cezbettiğini belirten Dustmann, "Araştırmamız, 2001-2011 yılları arasında İngiltere'deki göçmenlerin vergi sistemine katkıda bulunduğunu ve İngiltere doğumlu çalışanların mali yüklerini azalttığını ortaya koydu" diye konuştu.

"GÖÇMENLER, İNGİLİZ HALKINA GÖRE DAHA İYİ EĞİTİMLİ" Dustmann'in araştırmasına göre, 2000'li yıllardan sonra Birleşik Krallık'a göç edenler, ülkenin vatandaşlarına göre devletin sağladığı ev yardımlardan daha az faydalanıyor.

Ekonomi Profesörü Dustmann, İngiltere'ye 1999 yılından sonra gelenlerin, 2011 yılında ülkedeki toplam göçmenlerin yüzde 33'ünü oluşturduğunu belirterek, "Bu kesim, 2000-2011 yıllarında İngiliz halkına göre yüzde 45 daha az devlet yardımından faydalandı" dedi. İngiltere'deki mevcut göçmenlerin İngiliz vatandaşlarına göre daha iyi eğitimli olduğunu vurgulayan Dustmann, "2011 yılında AEA (Avrupa Ekonomik Alanı) ülkelerinden gelen göçmenlerin yüzde 32'si ve AEA dışı ülkelerden gelen göçmenlerin yüzde 43'ü üniversite diplomasına sahip. İngiliz vatandaşlarıyla kıyaslandığında bu rakam İngilizler arasında yüzde 21" diye kaydetti. Dustmann Özellikle Doğu Avrupa ülkelerinden İngiltere'ye gelen göçmenlerin tam ekonomik özgürlüğe kavuşamadıklarının kaydederek, şöyle konuştu: "Dil sorunu gibi etkenlerden dolayı, eğitimli oldukları halde göçmenler eğitim gerektirmeyen işlerde çalışıyorlar. Ancak profilleri gayet iyi. Ülkeye gelen göçmenlerin yüzde 40'ı İngiltere'de 5-6 yıl çalıştıktan sonra kendi ülkelerine dönme kararı alıyorlar. İngiltere'de kalmaya devam edenler büyük olasılıkla kariyer basamaklarını tırmanacaktır. Şu anda yaptıkları işleri, o zaman yapmadıklarını göreceğiz." A.A

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:12 Şubat 2014Yayınlanma Tarihi:02 Mart 2014

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.