ONLARIN SESİNİ KİMSE DUYMUYOR

Hürriyet

Dünya Katolik Kilisesi'ni sarsan çocuklara yönelik cinsel istismar skandalıyla bir kez daha yüz yüze geldi.

Ancak birçok ülke bu gerçekle yüzleşmek yerine, yaşananlara göz yummayı tercih ediyor.

Her yaştan çocuğun çeşitli şekillerde cinsel tacize maruz kalması bugün her gün karşılaştığımız haberler arasında. Ancak sanılanın aksine sosyo-ekonomik ve kültürel faktörler, çocukların istismara maruz kaldığı gerçeğini değiştirmiyor. Bugün her yaştan çocuk, dünyanın her köşesinde çeşitli cinsel saldırı ve tacize maruz kalıyor.

Çocukların cinsel istismara maruz kalmasının nedenleriyle ilgili araştırmalar, bu sorunun neredeyse hiçbir faktöre bağlı olmadığını, sadece çocuk olmanın cinsel saldırıya uğramak için yeterli olduğunu ortaya koyuyor.

Bugün gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde çocuklarıa yönelik cinsel istismar rakamları birbirinden çok farklı değil. Bu sorunu besleyen ve bir türlü önlenememesine neden olan faktör ise yine çocuklar. Çünkü çocuklar uğradıkları saldırıların ardından yapayalnız kalıyor; çocuklara gereken yardım eli uzatılmıyor.
 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:05 Ağustos 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.