Önümüzde uzun ve zor bir kış var

Alman Başbakan Merkel, parlamentoda koronavirüs salgınına karşı yeni önlemleri açıklarken bazı aşırı sağ milletvekillerinin tepkisiyle karşılaştı.

Tüm Avrupa’da vaka sayıları hızla tırmanışa geçerken Almanya da yeni önlemler açıkladı. Merkel, ülke genelinde geniş çaplı sokağa çıkma kısıtlamalarını savunuyor ancak milletvekillerinin itirazı karşısında daha küçük çaplı adımlar atılıyor.

Son 24 saatte ülkede 16 bin 774 vaka tespit edildi, 89 kişi koronavirüs sebebiyle hayatını kaybetti.

Ülke çapında sokağa çıkma kısıtlaması olmasa da restoranlar, barlar, spor salonları ve sinemalar 30 Kasım’a kadar kapalı kalacak. Merkel, yeni önlemleri açıklarken önümüzdeki kışın “zor ve uzun geçeceğini” söyledi.

Almanya’da açıklanan ve pazartesi uygulanmaya başlayacak önlemler, Fransa’daki kadar sert değil.

Fransa da cuma gününden itibaren kritik önemdeki işlerde çalışanlar ve sağlık sorunu için hastaneye gitmek zorunda olanlar dışında herkesin evden dışarı çıkması yasaklandı.

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ülkedeki ikinci dalganın ilkinden çok daha zor geçeceğini söyledi.

Fransa’da günlük can kaybı nisan ayından bu yana en yüksek sayıya ulaştı. Çarşamba günü 36,437 yeni vaka tespit edilirken 244 kişi hayatını kaybetti.

İngiltere’de de çarşamba günü 24 bin 701 yeni vaka ve 310 can kaybı açıkladı. Ancak yapılan araştırmalar, her gün 100 bin kişinin virüs kaptığını savunuyor. Bu da, yerel ölçekte önlemler alan hükümeti ülke çapında daha sert uygulamalar başlatmaya zorlayacak gibi gözüküyor.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, tüm kıtanın “derin bir ikinci dalganın içine girdiğini” söyledi.

A.A


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:11 Kasım 2020