Oradaydık ve şimdi buradayız

Yeryüzünden yaklaşık 200 kilometre irtifaya çıkan Falcon 9 roketi, taşıdığı 11 telekomünikasyon uydusunu yörüngeye bıraktıktan sonra yeniden kullanılmak amacıyla dünyaya geri döndü. Böylece ilk kez insansız bir roket Florida’daki Cape Canaveral üssüne dikey iniş yaptı.

11 DAKİKADA GELDİ

Roketin kalkıştan üsse dönüşü toplam 11 dakika sürdü. SpaceX şirketinin kurucusu Elon Musk, roketin dönüşünü Twitter’dan gönderdiği “Tekrar hoş geldin bebek!” mesajıyla kutladı.

TARİHTE BİR İLK

Musk yaptığı açıklamada da, “Bu devrim niteliğinde bir an. Şimdiye kadar hiç kimse, bir roketi dikey olarak üsse döndürmeyi başaramamıştı. Gözlerime inanamadım” ifadelerini kullandı. SpaceX, maliyeti yüksek roketleri yeniden kullanılabilir hale getirme hedefinde böylece önemli yol kat etmiş oldu.

Falcon 9 Ocak’taki iniş denemesinde başarısız olmuş, 28 Haziran’da fırlatılan roket ise havada infilak etmişti.

HÜRRİYET


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:27 Aralık 2015Yayınlanma Tarihi:23 Aralık 2015

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.