Organ nakli ulvi bir davranıştır

Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sabri Erturhan, organ naklinin, insana hayat veren ulvi bir davranış olduğunu söyledi.

Cumhuriyet  Üniversitesi (CÜ) İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sabri Erturhan,  organ naklinin, insana hayat veren ulvi bir davranış olduğunu söyledi.

Erturhan,  başlangıçta bazı İslam  bilginlerinin organ nakline sıcak bakmadığını ancak günümüzde organ naklinin öz  verili bir davranış olarak değerlendirildiğini belirtti. Kuran'ı Kerim'de bir insana hayat vermenin bütün insanlara hayat verecek  derecede erdemli bir davranış olduğunun vurgulandığını dile getiren Erturhan,  “Organ nakli bir hayat verme olayıdır. Yine Kuran'da iyilik ve takva konusunda  yardımlaşma içine girilmesi emredilmiştir. Organ nakli iyi, hayırlı ve yararlı  bir iştir” dedi. Kadavradan organ naklinin dinen geçerli olabilmesi için nakil izninin  kişinin ölmeden önce kendisi veya öldükten sonra yakınları tarafından verilmiş  olması gerektiğini ifade eden Erturhan, şöyle konuştu: “Alıcının da açıkça bu organ naklini talep etmesi, organ veren kimsenin  tıbbi ve hukuki anlamda ölümünün gerçekleşmiş olması şarttır. Ayrıca gerek  canlıdan gerekse kadavradan yapılmış olsun nakledilecek organ karşılığında asla  bir maddi bedel talep edilmemelidir. Bu bağışın maddi karşılık olmaksızın çok  yüce insani ve İslami düşüncelerle yapılmış olması gerekir.” Prof. Dr. Erturhan, organ naklinin yararının sadece nakil yapılan kişinin  hayatta kalmasıyla sınırlı kalmadığını dile getirerek, “Kişi aldığı organla  yeniden hayat bulacak, yeniden doğmuş olacaktır. Bu olay kişi için hayatında bir  milat, bir dönüm noktası olacak, hayata bakışı başka olacaktır. Bu ve benzeri  yönleri düşündüğümüzde organ bağışı ve naklinin ne denli ulvi bir davranış olduğu  ortaya çıkmaktadır” ifadelerini kullandı. A.A

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:08 Kasım 2012Yayınlanma Tarihi:09 Kasım 2012