ORGANİK MEYVELER DAHA ALERJİK

REUTERS

Paris'te düzenlenen alerji kongresinde yayımlanan bildiride, kimyasal  madde kullanılmadan yetiştirilen meyvelerin alerji yapma riskinin diğerlerine  göre fazla olabileceği belirtildi.

Fransız "Le Point" dergisinde yayımlanan makalede, araştırmacılar, yüzde  yanma ve kızarıklığa yol açtığı için halk arasında gülleme ya da gül hastalığı  olarak bilinen rozaseye neden olan meyve alerjilerinin meyvelerin "saldırganlara"  karşı savunmaya geçmesiyle bağlantılı olabileceğini ifade etti.

Şeftali, elma, kayısı, çilek, erik ve armutta, alerjiye yol açan lipid  transfer proteinlerinin (LTP) seviyesinin, fitopatojen mantarın saldırısına  uğrayan meyvelerde büyük oranda arttığına dikkat çekildi. Bazı araştırmaların  LTP'nin genellikle meyve kabuğunda yoğun olduğunu gösterdiğini belirten bilim  adamları, ancak aynı meyvenin farklı türünde de LTP oranının değişebildiğini  vurguladı.

Sarı elmada LTP oranının daha fazla olduğu örneğini veren bilim adamları,  şeftalide LTP'nin tüylerde toplandığını, kayısı ve erikte ise LTP oranının kabuk  ve ette eşit oranda bulunduğunu belirtti.

Bu sonucu doğrulamak amacıyla başka araştırmaların da yapılması  gerektiğini söyleyen araştırmacılar, ayrıca, LTP oranının meyvenin olgunlaşma  derecesine, meyve ağaçlarına yapılan bakıma ya da toplandıktan sonra meyvelerin  nasıl saklandığına göre farklılık gösterdiğini de vurguladı.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:22 Nisan 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.