ORGANİK REÇELİN YARARLARI

Anneyiz

Sağlığına verilen değerin artmasına paralel mutfaklarımızdaki geleneksel reçelle birlikte yerini aldı. Peki, faydaları neler?

 


Reçel, şimdiye dek şeker ve meyvenin yanyana pişmesinden elde edilen, kahvaltılık tatlı bir ürün olarak tanımlandı. Organik reçel ise gıda teknolojisinin ilerlemesi her geçen gün insan sağlığına verilen değerin artmasına paralel mutfaklarımızdaki geleneksel reçelle birlikte yerini aldı. Peki, faydaları neler?

Meyvenin kendisinde bulunan şekerle pişirilen meyve, vücudun en kolay tolare ettiği meyve-şekerinden başkasını içermez. Bu da organik reçele aynı zamanda diyabet ürün olma özelliğini de verir. Organik olma özelliği taşıyan bir ürünün elde edildiği meyve ve sebzenin; yetiştiği topraktan, büyüme esnasında kullanılan gübre ve böcek ilaçlarına kadar organik bir sürecin parçası olduğunu bilmekteyiz. Organik reçellerde kullanılan meyveler içinde bu özellik geçerli olduğundan, organik reçel anti-kanserojendir.

ORGANİK REÇELİN ÖZELLİKLE ÖNERİLDİĞİ KİŞİLER


- Böbrek yetmezliği olan ve yüksek kalorili diyetler önerilen kimselerin beslenme listelerinde organik reçel en kaliteli enerji kaynaklarından biri olarak yer alır.

- Çocuk obezite ve beslenme bozuklukları tedavisinde, yine organik reçel sıklıkla kullanılan bir üründür.

- Diyabetli beslenmesinde, kişinin klinik bulguları doğrultusunda organik reçel önerilebilir.

- Kilo verme sürecinde olan kimselerin, tatlı ihtiyaçları için birincil olarak meyve önerildiği gibi alternatif olarak belli porsiyonlarda organik reçel üretilir.

- Organik reçel, sağlıklı bir tatlı tarifi için ideal bir dolgu malzemesi olabilir.
- Organik reçel, meyvenin olmadığı yerde meyvenin yerine yardımcı bir fayda unsuru olarak kullanılabilecek sağlıklı yapıya sahiptir.

ORGANİK REÇELLER İLE İLGİLİ DİKKAT ETMEMİZ GEREKENLER:

1. Bazı ürünlerde yazan “organik” ifadesi kimi zaman yanıltıcı olabilmektedir. Organik ürünün, organik olduğuna üreticilerin kendisi değil bir takım sağlık ve tescil kurumları karar verir. Bu bakımdan, söz konusu ürünü alırken, sahip olduğu sertifika bilgilerine dikkat ediniz: Eco-cert bu önemli sertifikalardan biridir. Bilmediğiniz markalardan kaçınınız.

2. Ürünün içeriğindeki temel unsurlar ve katkılar da doğal bileşenlerden oluşmalıdır.
 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:03 Eylül 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.