ORTA YAŞLI KADINLARIN ONLINE FLÖRTLERİ

Orta yaşlı kadınların online flörtleriİnternetteki eş bulma sitelerini her yaş grubundan kişi kullanıyor. Özellikle İngiltere’de boşanmalar artıyor ve 12 milyon kişi yalnız yaşıyor. İngiltere’deki Durham Üniversitesi doktora öğrencilerinden Judy Richards’ın ilgisini bu 12 milyon içindeki orta yaşlı kadınlar çekti.

Bir sosyolog olarak hem cinsiyet ve yaşlanma hem de teknolojinin toplumsal yaşama etkileri konularını araştırıyordu. Bu ikisi odak noktasını "Nette Aşk" başlıklı bir tezde birleştirdi. Yaşları 48 ile 62 arasında değişen, farklı sosyo-ekonomik sınıftan 30 kadınla görüştü. Hepsi dışarıda sosyalleşebilecekleri çok az ortamın olduğunu, her şeyin gençlere ve çiftlere göre düzenlendiğini, internetin onlara insanlarla tanışmak için birçok seçenek sunduğunu, rahat ve ucuz olduğunu söyledi. Richards’a bu yaş grubundaki kadınların online flörtlerin inceliklerini sorduk.

İnternetteki eş bulma sitelerini tercih eden orta yaşlı kadınların çoğunluğu uzun süredir flört etmemiş, bu konudaki pratiğini kaybetmişti. Sahneye yeniden çıkmak istiyorlardı. Çünkü örneğin bir akşam bir yemeğe ya da konsere gitmek içlerinden geçiyordu ama arkadaşlarının çoğu ya evliydi ya da "kız kıza" dışarı çıkmanın felaket görüneceğini düşünüyor, "Kesin aranıyoruz diye düşünürler, boşver" diye teklifleri geri çeviriyorlardı. İşte Richards’ın konuştuğu birçoğu çalışan bekar anne ve emekli olan orta yaşlı kadınların hiçbiri "aranmakta" sakınca görmüyordu. Hatta bu fikir onları özgürleştirmişti. Ne var bunda, aranıyorum ve buluyorum!

Başlangıçta orta yaşlı kadınların eş bulma sitelerine başvurmalarındaki öncelikli sebep kendilerine uzun vadeli bir hayat arkadaşı bulmaktı. İnternet kullanımı ve kontrolü kolay bir yoldu. Hem bir barın, bir arkadaş partisinin ya da hevesli bir çöpçatanın sunacağından milyon kere fazla seçenek sunuyordu. İnternette chat yapmaya alıştıkça, ki bu tam olarak chat’lerde gençlerin kullandığı kısaltmaları, parantez ve iki noktayla yapılan yüz işaretlerini kaptıklarında oluyor, başlangıçtaki uzun vadeli partner arayışı, yerini flört etmenin eğlencesini sürmeye bıraktı.

HER DÖNEME BAŞKA RUH İKİZİ

Bununla birlikte beklentiler yükseldi, Bay Doğru gitti, Bay Mükemmel geldi. Bu Bay Mükemmel pekala bir e-mail ötede olabilir, değil mi? Niye ortalama biriyle yetinelim? Yeni bir uygun adam kriterleri listesi hazırlandı. Öncelikle genç olacak. Çünkü araştırmaya göre orta yaşlı kadınlar kendi yaşlarındaki erkekleri "sıkıcı, kuralcı, erkenden yaşlanmış ve şişko" buluyor. Başından bir mutlu sonla bitmeyen ilişkiler ve evlilikler geçmiş bu kadınlara göre "ömrünü geçireceği ruh ikizi" deyimi artık komik ve saf biri tarafından sarf edilebilir. Bir kadının hayatının çeşitli dönemlerinde onu anlayıp doyuracak birkaç farklı ruh ikizi olabilir. Aynı erkeğin hayat boyu bir kadını tatmin etmesi, değişen duygu ve istek durumlarına karşılık verebilmesi imkansızdır. İşte böyle düşünen fazlaca realist orta yaş kadınları, internette kendilerine eş seçerken aynı bir pizzanın üstündeki malzemeleri belirler gibi davranıyor. Mısır olsun, yeşil zeytin, mantar okey, ançuez mi? Sakın ha! Yani 30’larında, güzel gülen, tırnakları temiz, işi gücü olan, esprili bir adam denenebilir. Annesiyle mi yaşıyor? Sakın ha!

KUZU GİBİ GİYİNMİŞ KOYUN

Bir eş bulma sitesinde tanışılan bir erkekle zamanı geldiğinde buluşulur. Judy Richards’ın görüştüğü orta yaşlı kadınların bu buluşmayla ilgili en çok dert ettikleri şey kıyafet. Uzun zamandır flört dünyasından uzak oldukları için neyin doğru olacağını kestiremiyorlar. Hem trendy olmak istiyorlar hem de kendini genç göstermeye çalışan, onların deyimiyle kuzu gibi giyinmiş bir koyun gibi görünmek istemiyorlar. Burada genelde çocuklarından fikir alıyorlar. Buluşma yeri çok şık bir restoran değilse, mutlaka jean giyiyorlar.

İLK BULUŞMA KURALLARI

Netten tanıdığı bir adamla buluşmanın bir barda tanıştığı bir adamla buluşmaktan daha tehlikeli olmadığını düşünüyor hepsi. Yine de bu tür buluşmalarda alınması gereken önlemler var: İlk buluşma için mekan mutlaka insanların olduğu bir yer olmalı. Bu çoğunlukla bir kafe ya da restorandır. Asla adamın arabasına binilmez. İlk buluşmada evine gidilmez. Buluşmadan önce bir arkadaşa buluşmanın yeri ve saati bildirilir.

SOHBET NETTE DAHA TATLI

Bunlar güvenlik önlemleri. Bir de bu orta yaşlı kadınların karşılarındaki erkeklerden hiç hoşlanmadıkları durumlarda uyguladığı taktikler var: Eğer adam tam bir felaket olarak karşınızda oturuyorsa cep telefonunun zil ayarından telefonunuzu çaldırın. Kısa ve kesik konuşun. Acil bir durum olduğunu hemen gitmeniz gerektiğini uydurun. Eğer adam o akşamı geçirebilecek kadar idare ediyorsa kibarlığınızı bozmayın. Ertesi gün ona şu e-mail’i atın: Sence de sohbetimizi online sürdürmek daha tatlı ve heyecanlı değil mi?

Ezgi BAŞARAN


KAYNAK:
www.hurriyet.com.trPaylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:01 Ocak 2000

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.