ORTA YAŞTA ARTIYOR

DHA

Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu (TKASK)  Başkanı Prof. Dr. Tezer Kutluk, Dünya Kanser Örgütü (UICC) tarafından yapılan  araştırmaya göre, Türkiye'de tütün kullanım oranının erkeklerde yüzde 54,  kadınlarda yüzde 20 olduğunu ve en fazla 30-44 yaşları arasında tüketildiğini  bildirdi.

Kutluk, 1-7 Nisan Kanser Haftası dolayısıyla yaptığı açıklamada, tüm kanserlerin yüzde 43'ünden korunmanın mümkün olduğunu belirterek,  tütün ve tütün mamullerinin kullanılmaması, sağlıklı ve düzenli beslenme ile  fiziksel aktivitenin kanserden korunmada önemli faktörler olduğunu söyledi.

Genetik faktörler hariç tütün ve tütün mamullerinin kullanımının kanser  nedenleri arasında ilk sırada yer aldığını ifade eden Kutluk, ikinci sırada aşırı  kilo ile fiziksel aktivite eksikliğinin geldiğini bildirdi.
        
"SPOR SALONLARINDA FİZİKSEL AKTİVİTE ORANI YÜZDE 1.4"
        
Dünya Kanser Örgütünce (UICC) Roy Morgan Research International ve Gallup  tarafından 2007'de Türkiye nüfus dağılımına uygun şekilde 18 ilde 18 yaş ve üstü  2 bin 19 kişi üzerinde “Kanserle İlişkili Bilgi ve Davranışlar Araştırması  Türkiye Raporu” yapıldığını söyledi.

Araştırmaya katılanların yüzde 50.1'inin erkek, yüzde 36.6'sının ücretli  çalışan ve yüzde 31.3'ünün 45 yaş üzerinde olduğunu anlatan Kutluk, veri analizi  ve raporlamanın Avustralya Kanser Birliğince hazırlandığını bildirdi.

Kutluk, araştırma kapsamında tütün kullanımı, alkol tüketimi, güneş  etkileri ve fiziksel aktivitenin göz önünde bulundurulduğunu belirterek,  "Araştırmaya katılanların yüzde 9.6'sı ara sıra, yüzde 3.6'sı haftada 1-4 kez,  1.7'si haftada 5 kez alkol kullanmakta, yüzde 85.1'i hiç alkol almamaktadır.  Tütün kullanım oranı erkeklerde yüzde 54, kadınlarda yüzde 20'dir. 18-29 yaş  aralığında tütün kullananların oranı yüzde 40.1, 30-44 yaşları arasındakilerde  43.9, 45-59 yaş aralığındakilerde yüzde 34.2 ve 60 yaş üstündekilerde 14.3'tür"  diye konuştu.

Araştırma kapsamında "Son 12 ayda hiç güneş yanığı oldunuz mu?" sorusunu  katılımcıların yüzde 61.6'sının 'hayır', yüzde 35.3'ünün 'evet' olarak  yanıtladığını anlatan Kutluk, kişilerin fiziksel aktivitelerinin yoğunluk  gösterdiği yerlerin başında yüzde 8.8 oranıyla iş yerlerinin geldiğine, bunu  yüzde 7.6 ile ev, yüzde 1.4 ile spor salonlarının takip ettiğini söyledi.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:06 Ağustos 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.