OSMANLI DOKTORU, ABD DE KAPAK OLDU

OSMANLI DOKTORU, ABD DE KAPAK OLDU

Amerikan Psikiyatri Birliği (American Psychiatric Association) tarafından yayımlanan The American Journal Of Psychiatry (AJP) dergisi Aralık sayısında 1385-1470 tarihleri arasında Amasya’da yaşamış olan Türk hekimi Sabuncuoğlu Şerefeddin’in çizimlerini kapak yaptı.

Dergiye kapak olan makaleyi yazan Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Psikiyatrisi Öğretim Görevlisi Dr. Osman Sabuncuoğlu "Ben Sabuncuoğlu Şerefeddin’in kitabındaki iki çizimin psikiyatri alanındaki en eski çizimler olduğu tezini ileri sürdüm. Tezim kabul gördü. Psikiyatri biliminin geçmişinde çılgın bir Türk’ün yaşadığını dünyaya göstermek istedim" dedi. Osmanı Padişahı Fatih Sultan Mehmet döneminde yaşayan ve yaptığı bitkisel ilaçlar, cerrahi tedaviler ve deneysel çalışmalarla tanınan Sabuncuoğlu Şerefeddin, yaşamının son 10 yılında meslekteki bilgilerini aktardığı "Cerrahiyetü’l Haniyye" isminde bir kitap yazdı. Bu kitapta o dönem mal-i hülya (depresyon) ve unutsaguluk (unutkanlık) hastalıklarını ve tedavisini anlattı. Kitapta yer alan ve Şerefeddin Sabuncuoğlu’nun çizdiği iki resimden birinde başı tıraş edilmiş hasta oturuyor, doktoru da başına ısıtılmış demirin ısısını veriyor.

Birsel SANCAR/İSTANBUL
KAYNAK:
//www.hurriyet.com.tr/Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:01 Ocak 2000

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.