Osteoporoz için güneş fırsat!

Kalsiyumun azalmasına bağlı kemiklerde kırılmalara neden olan osteoporoz için önlemlerden biri güneşli havalarda tempolu yürüyüşler.

Kalsiyumun azalmasına bağlı kemiklerde kırılmalara neden olan osteoporoz için önlemlerden biri güneşli havalarda tempolu yürüyüşler.

 Prof. Dr. Gülten Kaptan Kalsiyumun azalmasına bağlı kemiklerde kırılmalara neden olan osteoporoz önlem alınmazsa hiç ağrıya neden olmadan da kırıklara neden olabiliyor. Osteoporozun her yaşta kişilerde görülebileceğine dikkat çeken uzmanlar, özellikle 50 yaşa dikkat çekiyor, olası kırılmalara karşı ise basit önerilerde bulunuyor. Bunlardan biri de güneşli havalarda tempolu yürüyüşler. Osteoporozun kemiklerde kalsiyumun azalması ile karakterize bir durum olup, yaşlılarda kolayca kemik kırılmalarına neden olduğunu ifade eden Üsküdar Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Gülten Kaptan hastalığın, önlem alınmaması ve tedavi edilmemesi durumunda hiç ağrı yaşanmadan da kırıklara neden olabileceğinin altını çiziyor. Kırıkların daha çok kalça, bilek ve omurgalarda görüldüğünü ifade eden Kaptan, durumların sık karşılaşma nedeni ile kimi ülkelerde büyük miktarlarda ekonomik kayıpların dahi yaşandığını söyledi. Yaşosterorsolılarda yatağa bağımlılık, bakım verenin yükü yüzünden ele alındığında fiziksel ve ruhsal kayıpların çift yönlü arttığına vurgu yapan Kaptan, osteoporozun her yaşta insanda görülebileceğini özellikle de 50 yaştan sonra arttığını kaydetti. Kaptan kemiklerin kalsiyum kaybının, yaralanma ve ağrıların erken tanı ile önlenebileceği ve tedavi edilebileceğine dikkat çekiyor. Kaptan şu uyarılarda bulunuyor: - Belli aralıklarda kemik dansite ve kütlesi ölçülebilir. - Beslenmede kalsiyum alınmasına, menopoz sonrası genellikle dikkat edilmesi gerekir. - Erken menopoz osteoporoz tehlikesini arttırır. - Özellikle güneşli havalarda tempolu yürüyüşler kalsiyumun kemiklere yerleşmesini kolaylaştırır. - Yatağa bağımlı hastalar, yatak içinde sık pozisyon değiştirerek, pasif hareketlerde kalsiyum kaybını önler ve kalsiyum kemikte kalır. - Özellikle menopoz sonrası ve yaşlılık osteoporozu önemlidir. Şaban Özdemir (NPGRUP)

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:27 Temmuz 2013Yayınlanma Tarihi:29 Temmuz 2013