OTİSTİKLERE SANATLA TERAPİ

A.A

Otistikler Derneği kurucularından ve Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim  Fakültesi Özel Eğitim Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Nevin Eracar, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ)  Dardanos Yerleşkesinde bir hafta sürecek kamp çalışmasında otistiklerin yaşamla bütünleşmelerini ve kaynaşmalarını sağlamayı amaçladıklarını söyledi.

Eracar, yaklaşık 40 kişiden oluşan grup içerisinde toplam 10 otistiğin  bulunduğunu ve bir otistikle, psikolojik danışman ile birlikte en az 2 kişinin  ilgilendiğini belirtti.

Hiçbir zorlama içine girmeden müzikle ve sanatla terapi gibi yöntemler  uyguladıklarını dile getiren Yrd. Doç. Dr. Eracar, şöyle konuştu:

"Normal olanlarla otistiklerin aynı alanda, zamanda ve mekanda birlikte  olabileceklerine dair bir deneyleme çalışması yapıyoruz. Bu yıl 16'ncısını  düzenledik. Önceden de çeşitli mekan ve zamanlarda yaptık. Geçen yılda  Çanakkale'deydik. Eğitmenlerimizin yarısı İstanbul'dan gönüllü olarak geldi.  Ayrıca, ÇOMÜ Seramik Topluluğundan bir grup sanatçı öğrenci bulunuyor."

Eracar, otistiklerin sanatla terapi yöntemi çerçevesinde ÇOMÜ Seramik  Topluluğu öğrencilerinin yardımıyla, çamurla uğraşarak bir şeyler üreteceklerini  belirterek, "Otistiklerin çamurla uğraşmaları ve bir şeyler yapmalarının,  onların gelişimi açısından oldukça önemli olduğunu düşünüyoruz" dedi.

Eracar, insan hayatında eski zamanlardan beri var olan çamurla üretmenin,  otistiklere de olacağını düşündüklerini, ayrıca müzikle de terapi yaptıklarını  ifade ederek, "Eğitmenlerimizin gözetiminde denize giriyorlar. Tamamen kamp  havasında ve zorlamadan, kendi istekleri ve katılımlarıyla çalışmalarımızı  sürdürüyoruz" diye konuştu.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:07 Temmuz 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.