OTİZM TEDAVİSİNDE YENİ UMUT

The Boston Globe  - Çeviri: Ayda Çayır /NP GRUP

Transkraniyal manyetik uyarım tekniği sayesinde beynin spesifik bölgelerini etkinleştirilerek, otistik hastalardaki davranış değişikliklerini gözlemleniyor.  Hatta bazı uzmanlar ilerde bu tekniğin otizm tedavisinde etkin bir araç olacağını iddia ediyorlar.

Massachusetts Institute of Technology'den nörobilimci John Gabrielli, transkraniyal manyetik uyarım tekniğinin otizm araştırmalarında daha sistematik olarak kullanılmasından yana. Gabrielli Beth Israel Deaconess Tıp Merkezi'nden araştırma ekibiyle birlikte çalışmayı umuyor. Ekip daha şimdiden başkalarınkiyle karşılaştırıldığında otistik beyinlerin daha esnek, biçimlendirilebilir bir yapıda olduğunu keşfetti. Louisville Üniversitesi'nden Dr. Manuel Casanova bu tekniği birkaç sene önce hastaları üzerinde uygulamaya başladı. Casanova Autism and Developmental Disorders dergisine verdiği demeçte, 13 yüksek fonksiyonlu, otizm spektrum bozukluğu olan hastaya tekrarlanan uyarım uyguladığında, beyin bölgeleri arasında senkronizasyonun arttığını belirtti. Tedavi sayesinde hastalar daha uzun süre hareketsiz oturabiliyorlar, talimatlara daha iyi uyabiliyorlardı. Ayrıca tekrarlayıcı hareketlerde azalma görüldü.

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:03 Kasım 2011Yayınlanma Tarihi:11 Haziran 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.