OVİT DAĞINDA YAŞANANLARIN PSİKOLOJİK ETKİSİ VE İNTİHARLAR NEDEN ARTIYOR?

NP Grup

İnsani Değerler ve Ruh Sağlığı Vakfı Başkanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan 39 saat Ovit Dağı'nda çığ nedeniyle midibüsün içinde mahsur kalan 18 kişinin hayat savaşında yaşadıklarının psikolojik analizini ÜLKE TV'de 'İyi Bak Kendine' programında Uğur Canbolat'a değerlendirecek.

39 saat süren kabus dolu dakikalar bu kişilerde ne gibi psikolojik tahribat meydana getirmiş olabilir? Kurtulamayacaklarını düşünen ve sürekli yakınlarından yardım isteyen kişiler normale ne zaman ve ne şekilde dönebilirler? Telefonda babasına 'Donuyoruz' diyerek olayın sembolü haline gelen Funda Fener şunları söyledi: "Dün itibariyle umudumu tamamen yitirmiştim. Babama telefonda ne söylediğimi, ne anlattığımı bile hatırlamıyorum. Olayı yaşayanlardan Deniz Hacıhafızoğlu. " Hayattan ümidimizi kestik. Sonumuzun Muhsin Yazıcıoğlu gibi olacağını düşündük. Kurtarılacağımız konusunda umudumuz yoktu. Ailemize iyiyiz diyorduk ama öyle değildik. Yavuz Kapusuz: "Çığ yüzünden araç uçuruma doğru kaydı. Düşmemize iki metre kalmıştı. Sinir krizleri geçirenler oldu" diyorlar.

Bu kişilerin yaşadığı bir travma mıdır? Olay anında yaşadıkları ve hissettikleri kendilerinde nasıl bir iz bırakmıştır? Bu izler silmek için neler yapılması gerekiyor? Bu durum ileriki yaşamlarında ne gibi etkiler gösterebileceği sorulara Prof. Tarhan 'İyi Bak Kendine'de cevap verecek.

Programın diğer bölümünde ise artan intiharlar ele alınacak. Deniz Kuvvetleri'nden Emekli  Albay Ali Belgutay Varımlı'nın geçen gün 10 ncu kattan düşmüş olması tekrar dikkatleri intihar olaylarına çevirdi.  Ayrıca geçen hafta Fatih Sultan Mehmet Köprüsünden atlayan İsmail Emir tekrar intihar olaylarını dikkat çekici hale getirdi. Buradan hareketle Uğur Canbolat  'İyi Bak Kendine' programında Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi'nden Psikiyatri Uzmanı Dr. Alper Evrensel ve NPİSTANBUL Etiler Polikliniği'nden Uzman Ergen Psikologu Orhan Gümüşel ile intihar önceden anlaşılabilir mi konusunu irdeleyecek.

Canlı olarak ÜLKE TV'de yayınlanan İyi Bak Kendine programında intihar nedir, kişi neden özkıyımı düşünür, intihara götüren sebepler nelerdir, daha çok hangi yaşlarda görülür, intihar düşünen kişinin davranışlarında ne gibi farklılıklar gözlenir, bunun fark edilmesi durumunda neler yapılmalıdır, neden giderek aşk intiharları artmaktadır, intihar düşünen kişilerin psikolojik süreçleri nelerdir, ajitasyon amaçlı girişimler olmakta mıdır, her intihar girişimi ölümle sonuçlanır mı, evli ve hobisi olan kişilerde daha az görülürken neden boşanmış kişilerde daha fazladır, depresyon, alkol madde bağımlılığı olanlarda intihar girişimleri neden daha fazla, travmaların intihara sürükleme riskleri nelerdir, haysiyet ve itibar intiharlarında ne gibi duygular öne çıkar, intihara teşebbüs edenlerin beyin kimyalarında ne gibi değişiklikler olmaktadır, bu kişiler nasıl tedavi edilir, ilaç ve psikoterapinin etkileri nelerdir gibi pek çok sorunun cevabı aranacak ve çözüm önerileri sunulacak.

Ayhan Pala'nın yönetmenliği ve Uğur Canbolat'ın sunumuyla ekrana gelen 'Koruyucu Ruh Sağlığı' programı olan İyi Bak Kendine' bu akşam saat 23.30'da ÜLKE TV'de...


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:23 Kasım 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.