Oyun bitti okula başla demeyin

Bu yıl 4+4+4 yeni eğitim modeliyle okul yaşı 6 ay düşürüldü. Artık 66 aylık çocuklar da okula gidebiliyor. Uzmanlar ise okula başlama yaşı düşen çocuklara baskı yapılmaması konusunda verileri uyarıyor. Sakın “Oyun bitti okula başladın” demeyin.

Bu yıl 4+4+4 yeni eğitim modeliyle okul yaşı 6 ay düşürüldü. Artık 66 aylık çocuklar da okula gidebiliyor. Uzmanlar ise okula başlama yaşı düşen çocuklara baskı yapılmaması konusunda verileri uyarıyor.  Sakın “Oyun bitti okula başladın” demeyin.

Yeni eğitim öğretim yılı başladı. Bu yıl yenilenen eğitim modeli kapsamında 72 aylıklarla birlikte 66 aylıklar da okula başladı.

ÇOCUĞUNUZLA DOĞRU İLETİŞİM KURUN

Oyun çağındaki çocuğa okulu ve dersi anlatmak ve benimsetmek ise sanıldığı kadar kolay değil. Hayatı bu yaşlarda ancak oyun ile algılayan minikler konusunda uzmanlar uyarıyor.  Okuldan geldikten sonra ders başına oturtmak konusunda anne babaları dikkatli olmaya davet ediyor. Bu yaşlardaki çocukların okula alışmada güçlükler yaşayabileceğine dikkat çeken Üsküdar Üniversitesi Nöropsikiyatri Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Etiler Polikliniği uzman psikoloğu Aynur Sayım, ebeveynin baskı yaparak “Alışacaksın, yapacaksın” tavrında olmaması gerektiğini söylüyor. Anne-baba çocuğunu başka çocuklarla da kıyaslamaması gerektiğine dikkat çeken Sayım, o yaştaki çocuğa oyunun kesinlikle yasaklanmaması gerektiğini de vurguluyor. İlk dönemlerde çocukların yardıma ihtiyacı olduğunu ifade eden Aynur Sayım, ebeveynlerin baskı yapıp “Oyun bitti, artık okul başladı, okula başlayacaksın” dememeleri gerektiği konusunda uyarıyor. Sayım, bu tutumun çocukta kaygıyı artıracağını belirtiyor. Anne-babanın özendirici tutumlar sergilemesi gerektiğinin altını çizen Uzm. Psk. Aynur Sayım, oyunla birlikte çalışma disiplininin çocuğa yavaş yavaş kazandırılması gerektiğini dile getiriyor. HABERİ İZLEMEK İÇİN… Şaban Özdemir(NPGRUP)

Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:21 Eylül 2012