Özel hayata saygı darbesi

Google’ın gündelik yaşamı tamamen değiştireceği iddia edilen internet bağlantılı akıllı gözlüğü "Google Glass"ın kullanımı ABD’de şimdiden bazı kafelerde yasaklandı.

Google’ın gündelik yaşamı tamamen değiştireceği iddia edilen internet bağlantılı akıllı gözlüğü "Google Glass"ın kullanımı ABD’de şimdiden bazı kafelerde yasaklandı.

google_teshisKafe sahipleri Google Glass kullanıcılarının gizli görüntü kaydı almasının çok kolay olduğunu bu nedenle de müşterilerinin rahatsız olduğunu söylüyor. Google’ın bu yıl deneme amaçlı olarak iki bin kişiye sattığı gözlüklerin gelecekte kafelerde, restoranlarda, sinemalarda hatta parklarda kullanımının yasaklanması söz konusu. Kumarhaneler, müşterilerin hile yapmasını kolaylaştıracağı için kumar oynanan alanlarda gözlüğün kullanımına izin verilmeyeceğini; striptiz kulüpleri ise gözlükle yakalanan kişilerin dansçıların fotoğrafını çekmeye çalışan biri ile aynı muameleyi görerek dışarı atılacağını söylüyor. Google Glass üzerinde bulunan bir kamera kullanıcının kimseye fark ettirmeden video kaydedip fotoğraf çekmesine olanak sağlıyor. Google’a İngiltere’de gizlilik ihlali ile ilgili bir dava açan Olswang hukuk bürosundan Dan Tench Daily Mail gazetesine konuyla ilgili yaptığı açıklamada "Elinizde bir kamerayla dolaşıp insanların fotoğraflarını çekmeye çalışırsanız kolayca yakalanırsınız. Ancak Google gözlüğü ile yakalanmanız çok daha zor" dedi. Tanesi bin 500 dolardan satılacak gözlükler şu an için deneme amaçlı olarak sadece iki bin kişiye verildi. Tartışma yaratan gözlükler gelecek yıl tüm dünyada satışa sunulacak. BİRCE BORA - LONDRA

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:15 Mayıs 2013Yayınlanma Tarihi:19 Mayıs 2013

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.