ÖZGÜVENİNİZİ GERİ KAZANIN


Anneyizbiz
Sosyal fobisi olan kişiler, eğer hekime başvurmak istemiyorlarsa, kendi kendine sorunu azaltabilirler.

Sosyal fobisi olan kişiler, eğer hekime başvurmak istemiyorlarsa, kendi kendine yapabilecekleri bazı çalışmalarla, bu sorunu en az düzeye indirebilirler. Toplum içinde konuşmaya çekinen bu kişiler, aynanın karşına geçip kendi kendine konuşabilir, en yakın arkadaş ve güvendiği kişilerin önünde hikaye, fıkra ve anılarını anlatabilirler. Spor, tiyatro, sinema gibi sosyal ve kültürel faaliyetlerle ilgilenebilirler.

İnternette chat yapılması da bu insanların üzerinden bir nebze de olsa çekimserliğin güvensizliğin atılmasına yardımcı olacaktır. İnsanlar sanal ortamda sohbet ederken kendilerini daha rahat hissederler, düşüncelerini ve hissettiklerini özgürce ifade edebilirler. Bir süre sonra sanal ortamda kazandığı rahatlık ve özgüvenle iletişim kurmaları daha kolay olabilir.

GÜZEL KADINLAR DA FOBİ UNSURU

Erkeklerde de sıkça rastlanan sosyal fobi rahatsızlığı, en çok güzel kadınlardan korkma, terk edilme, acı çekme gibi endişelere yol açar.
Yüzlerce fobi türü arasında ilginç olanlardan bazıları şöyle:
Yıkanmaktan korkma
Hafızasını kaybetmekten korkma
Kitap korkusu
Aynalardan korkma
Öpmekten ya da öpüşmekten korkma
Sevmekten, aşık olmaktan korkma
Gülme korkusu
Dokunulmaktan korkma
Kel insanlardan veya kel olmaktan korkma, sakallı kişilerden korkma
Güzel kadınlardan korkma
kadın, erkek, güven, insan, duygusal, fobi, hobi, korku, panik, başarı, beyin


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:06 Eylül 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.