Pandemi Zamanlarında Kitap

E- kitap okuyucunun mucidi Michael S. Hart yıllar önce “e-kitap, havadan sonra en çok ihtiyaç duyduğumuz şey” dediğinde, bir çoğumuz sadece gülümsemişti. Ancak pandemi Michael’ı haklı çıkardı. Ancak hem temiz havaya hem de kitap okumaya çok ihtiyacımız var.

Writers Forum Dergisinin haberine göre “dijital kitaplar okumayı tetiklemiş ve  pandemi döneminde roman okumada büyük artış olmuş”.
Dergiye göre 2020'nin ilk yarısı için yayıncılık sektörü rakamları şunu göstermiş
İngilizler pandemiden dolayı zorunlu sokağa çıkma yasağıyla eve kapanınca bir süre sonra strese girmişler.

Stresle başa çıkmak için de bir kez daha romanlara dönmüşler.
Başbakan Boris Johnson’a kızan soluğu kitaplara yönelmekte bulmuş. İşin ilginci ise online kitaplara olan ilgideki artış.
Aslında uzun süredir e-kitap okumak yaygınlaşmaya başlayınca e-kitap okuyucuları da gelişti ve ucuzladı.
Daha önce e-kitap okuyucu olarak piyasada hâkim olan Amazon’un Kindle ürünlerindeydi. Çin’li Xiaomi ve Kanada’lı Kobo firmaları da piyasaya girince fiyatlar makul bir düzeye geldi.
E-kitapların daha ucuz olduğu dikkate alınınca, e-kitap okucuya verdiğiniz parayı zamanla çıkarıyorsunuz.
Amerikalı bir eczacı hanım e-kitap aldıktan sonra aylık kitap okuma sayısını 12’ye çıkarmış. Zira tuvalette bile okuyabiliyormuş. Yeni çıkan bazı e-kitap okuyucularının su geçirmez özellikte olmasının bir sebebi de anlaşılmış oldu.
OKUYARAK ÖDE!
YAP İŞLET DEVRET gibi bir şey.

E-kitap okudukça, e-okuyucu bedavaya geliyor. Dahası havada, karada, denizde kısaca her yerde kitap okuyabiliyorsunuz.
Örneğin yeni yayınlanan kitabım Rumi and Confucius on Meaning of Life’ın Amazon’daki normal fiyatı 5.49 dolar. E-Kitap fiyatı ise sadece 1.99 Dolar. Dolayısıyla okuyucu e-kitabı tercih ediyor. Kâğıt kullanılmadığı için orman ve ağaç dostu bir çözüm.

Amerikalıları şimdilik e-kitap okumada da dünyaya öncülük ediyor. İngilizler ise pandemi döneminde e-kitabı keşfetmişler.
Writers Forum Dergisindeki bir habere göre (Mart 2021) İngiltere'de roman satış geliri yüzde 13 artarak 285 milyon sterline ulaşmış. Artış esas olarak yüzde 47 artışla 39 milyon sterline ulaşan dijital e-kitap satışlarında olmuş. Sesli kitap satışları yüzde 18 artışla 86 milyon sterlin.

Yayıncılar Derneği yöneticisi Stephen Lotinga'na göre rakamlar “kitapların kalıcı doğasına vurgu yapıyor” ve ekliyor: “Zorlu bir yılda İngiltere yayıncılık endüstrisi, dijitaldeki büyüme ile geleneksel basılı kitap sektörünün dengelenmesine yardımcı oldu. Dahası harika yeni yazarlar ortaya çıktığı gibi ve klasiklere olan ilgi de yeniden canlandı.”

Lotinga'ya göre, pandeminin sebep olduğu stresle başa çıkmada insanlar bir kez daha kitaplara yöneldi. Konfüçyüs bir zamanlar “Tanrım bana çiçek dolu bir bahçe ve kitap dolu bir ev ver” diye dua etmişti.
Bugün olsa muhtemelen “Tanrım bana çiçek dolu bir bahçe ve binlerce kitap yüklü bir e-kitap okuyucu ver” diye dua ederdi.
***
Meraklısına not:
Piyasa her bütçeye hitap edene farkı e-kitap okuyucu bulmanız mümkün. Ben 2002’de ilk çıktığında Sony e-okuyucu almıştım. Ama Sony zamanla rakiplerinin gerisinde kaldı. En popüler üç e-kitap okuyucusu:
Piyasanın en popüleri Kindle.
Amazon çeşitli modelleri ile kullanıcılara e-kitap alışverişi yapabilme, e-kitapları indirebilme, indirilen kitapları ve gazeteleri okuyabilme imkânı sağlıyor.
Kindle store üzerinde sayısız kitaba erişebilir, Türkçe eser çeşitliliği olmasa da yüzlerce yabancı dil kitaba erişebilirsiniz.
Voyage ve Oasis ile birlikte sağlanan homojen dağılan arka ışık sayesinde gözleriniz, basılı kitap okuduğunuzdakinden fazla yorulmuyor.
 
Kobo, 5 milyondan fazla seçeneğin yer aldığı kitap arşiviyle kitapseverlerin kendini dev bir kütüphanede hissetmesini sağlıyor. Geniş ekranı, göz yormayan parlaklık ayarları ve tek elle kullanımda sunduğu kolaylıklar, Kobo’nun en çok tercih edilen e-kitap okuyucu modellerinden biri olmasında etkili oluyor.
 

Yüksek pil performansıyla da tercih sebebi olan Kobo e-kitap okuyucuların bazı modelleri, nano kaplaması sayesinde en sevdiğiniz kitabınıza keyifli bir banyo sırasında ya da havuzda da devam edebilmenizi sağlıyor.

Su geçirmeme özelliğiyle devrim yaratan Kobo cihazları, kitabınızı farklı cihazlara aktarmanızı da sağlayabiliyor. Üstelik yer işareti belirleme özelliği sayesinde kitaplar farklı cihaza aktarılmış olsa da sayfa numarası ezberlemek zorunda kalmadan kitaba devam etmek mümkün.

Piyasının son gözdesi ise Xiaomi Mi Reader Pro.
Mi Reader Pro büyük bir ekrana sahip.
Bu ekran üzerinde çok sayıda özelleştirme yapmak mümkün. Sesli kontrol özelliklerinin varlığı da Mi Reader Pro’yu özel bir yere koyuyor. 7.8 inç büyüklüğündeki e-ink ekran, 330 ppi piksel yoğunluğuna sahip.
Bataryası ise 70 gün boyunca şarja ihtiyaç duymuyor.

E-Kitabın farklı özelliklere sahip modelleri, elektronik kitabın mucidi ve teknoloji medyumu Michael S. Hart’ın “e-kitap, havadan sonra en çok ihtiyaç duyduğumuz şey” sözlerine hak verdiriyor.
Pandemili günlerde okumaya; okuyarak kendimizi keşfetmeye, her tür stresten uzak durmaya çok ihtiyacımız var.
Ruh ve beden sağlığımız buna bağlı.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:22 Şubat 2021

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.