PANİK BOZUKLUK NEDİR?

DR. SEMRA BARİPOĞLU
PSK. YILDIZ BURKOVİK

Bir atak sonrasında kişinin zihni bu atakla ilgiliyse, geldi gelecek, yeniden ne zaman olacak gibi duygularla çantasında bir şeyler taşıyorsa ve bir şekilde bu korkulu beklentilerden dolayı yaşamı kısıtlanıyorsa ki, durum bundan daha ileri de olabiliyor.

Örneğin, kişi ilk atağını arabada ya da otoyolda bir tünelde yaşamışsa veya vapurda yaşamışsa, bu mekânlara bir daha kesinlikle giremiyor. Bu kaçınmalar nedeniyle günlük yaşamı kısıtlanıyor. İşte bu durumda, biz bunlara artık panik bozukluk diyoruz. Yani bir hastalığa, sıkıntıya bağlı olmaksızın gelişen ve sıklaşan ataklar panik bozukluğa dönüşüyor… 

Panik atak belirli durumlara özgü de ortaya çıkabilir, Ancak, panik bozukluğu yaşayan insanların alt yapısı nasıl tanımlanır? Yani hangi bireyler bu hastalığa yatkındır?

Panik atağın, bozukluğa dönüştüğü durumlarda, bu hastalığı yaşayanların kişilik özelliklerine göre bir tanımlama var tabii ki. Bizim mükemmeliyetçi dediğimiz kişilikler bu hastalığa daha yatkın oluyor. Kurallara uyan, kesinlikle kuralların dışında davranılmasına tahammül edemeyen kişiler bunlar. Dakik, her şeyi zamanında yapmak isteyen, yaşamının her alanında her şeye çok dikkat eden, ilişkilerinde sınırlar çizen bu kişiler aynı zamanda günlük yaşamlarında da çok sorumluluk alıyorlar. Neredeyse tüm iş arkadaşları, aileden yakınları, eşleri, çocukları bu insanların kendi sorunlarına çözüm bulmasını bekliyorlar.  Ev kadınlarını ele alalım; Tabii ki, çok yoğun biçimde ev işleri var. Sorumluluk duyguları da gelişmiş olduğu için kimsenin en ufak bir sorununa kayıtsız kalamıyorlar. Bu insanlar, hemen herkesin onların görüşüne ve çözüm önerilerine başvurduğu en güçlü insan profili oluyorlar ve en önemlisi kendi sorunları olduğunda bunları yakın çevrelerindeki kimseye yansıtmıyorlar. evdeki her şeyi çekip çevirirken, hasta olana onlar bakıyor. Ne yazık ki, bir süre sonra böylesine bir yük fazla geliyor bu kişilere. Panik bozukluğu yaşayan kişiler arasında, sorumluluk duygusu fazla yöneticiler, özellikle kendi işini yöneten kadın ve erkekler sık görülüyor. Zamanla yarış yapmaktan, saniyenin peşinde koşmaktan bu sorun başlıyor.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:06 Ocak 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.