PARA SAYMAK AĞRIYI KESİYOR

KANAL D HABER

Uzmanlar paranın insana kendini değerli hissettirmesini kanıtladı. Para saymak ağrıyı azaltıyor, psikolojiye iyi geliyor.

ABD’de para ve boş kâğıt saydırılan iki gruptan para sayanlar daha sonra elini sıcak suya daldırdığında acıyı daha az hissetti.

Uzmanlar bunu, paranın insana kendini değerli hissettirmesine bağladı

ASPİRİN KADAR ETKİLİ

ABD’nin Minnesota Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, para saymanın ağrı ve acı hissini azaltmada en az aspirin kadar etkili olduğunu ortaya koydu. İlginç araştırma için gönüllü olan öğrenciler, iki gruba ayrıldı. Gruplardan birinin eline saymaları için içinde 80 adet yüz dolarlık banknotlar, diğerinin eline ise 80 yaprak boş kâğıt verildi. Deneklere, el çabukluklarını test etmek amacıyla böyle bir deney yaptıkları söylendi.

PARA NELERE KADİR!

Ardından, her gönüllüden ellerini içinde sıcak su bulunan kaplara  daldırmaları ve dayanabildikleri kadar dayanmaları istendi. Deney sonucunda, para sayan grubun acıyı daha az hissettiği ve daha uzun süre dayandığı ortaya çıktı. Uzmanlar bu sonucu, para saymanın insana kendini değerli ve özgüvenli hissettirmesine bağladı.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:17 Nisan 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.