PARANOYA PATLADI VE KORKULARDA NEUROBİOFEEDBACK-EFT TEDAVİSİ

İnsani Değerler ve Ruh Sağlığı Vakfı Başkanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan Akşam Gazetesi için A&G şirketinin yaptığı araştırmayı yorumlayacak.

Tarhan, Adil Gür'ün şirketinin 28 ilde yaptığı araştırmaya göre 100 kişiden 66'sı hiçbir gerekçeyle dinlemeyi onaylamıyor. Telefonla konuşurken korkanların oranı geçen yıla göre neden 15.6'ya çıktığının psikolojik ve sosyal nedenlerinin analizini ÜLKE TV'de 'İyi Bak Kendine' programında Uğur Canbolat'a değerlendirecek. Adil Gür'ün sahibi olduğu A&G Araştırma şirketi 28 ilde 1.817 kişiye "Telefonların dinlenmesi doğru mu?" ve "Tedirgin misiniz?" diye sordu. Sonuç: Her üç kişiden biri dinlendiğini düşündüğü için korkuyor. Bu sayı 17 milyon kişi ediyor. Telefonla konuşurken kukulu kişilerin daha fazla eğitimli kişilerin olduğunun dikkat çektiği araştırma ilginç başka sonuçlara da yer verdi. Başsavcı'nın dinleme listesinde olması, Başbakan'ın 'Beni de dinlediler' açıklamasının korkuyu büyüttüğünü ifade eden araştırma telefonla konuşurken korkanların oranının geçen yıl yüzde 8.4 iken bu yıl ikiye katlanarak 15.6'ya çıktığını ortaya koyuyor. Telefonla en rahat konuşanların AK Parti seçmeni iken dinlenme korkusu en yüksek olanlar ise yüzde 27.1 ile DTP, yüzde 18.7 ile CHP'liler olduğu ortaya çıkmış. Ünlü psikiyatri uzmanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan, AKŞAM Gazetesinin 'Paranoya Patladı', 'Telekulak Paranoyak Etti' ve 'Her Üç Kişiden Biri Korkuyor' başlıkları ile yer verdiği araştırmayı yorumlayacak. Programın diğer bölümünde 'Korkularda Neurobiofeedback (Nöroterapi) ve EFT Tedavileri' ele alınacak. Korku nedir, korkunun sebepleri nelerdir, korkunun çeşitleri nelerdir, korkunun psikolojik ve biyolojik bertileri nelerdir, hangi ortamlarda daha çok ortaya çıkar, korkuyu besleyen unsurlar nelerdir, çocukluk döneminde yaşanan korkular çözülmediğinde yetişkinlikte ne gibi sonuçlar verir, ergenlik dönemi korkuları nelerdir, yetişkinlikte korku nesneleri değişir mi, hastalanma, iflas, işsiz kalma korkularının temelinde neler yatar, korku sırasında beyinde ne gibi değişimler gözlenir, açık alan ve kapalı alan korkuları tedavi ile yenilebilir mi, gelecek korkusu, ilk gece korkusu, aldatılma korkusu, sel ve deprem olacak korkusu, kalp krizi korkusu, çıldırma korkusu, yükseklik korkusu, uçak korkusu, yaşlılık korkusu gibi korkuları Uğur Canbolat  'İyi Bak Kendine' programında Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi'nden Uzman Psikolog Yıldız Burkovik ve NPİSTANBUL Etiler Polikliniği'nden Psikiyatri Uzmanı Dr. Hakan Erkaya ile irdeleyecek. Ayhan Pala'nın yönetmenliği yaptığı ve Uğur Canbolat'ın sunumuyla ekrana gelen 'Koruyucu Ruh Sağlığı' programı olan İyi Bak Kendine 23.30'da ÜLKE TV'de...

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:10 Şubat 2013Yayınlanma Tarihi:24 Kasım 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.