PARKİNSON TEŞHİSİNDE YENİ İPUCU

PARKİNSON TEŞHİSİNDE YENİ İPUCUOrtalama başlangıç yaşı 60 olan ve bilinen bir tedavi yöntemi olmayan Parkinson hastalığında, zamanında önlem alınabilmesini sağlayan bir ipucu bulundu.

Uygulanabilinen bir tedavi yöntemi olmayan Parkinson hastalığı,  yıllarca fark edilmeden sinsi bir şekilde ilerleyebiliyor ve eldeki küçük bir titreme ile başlayabiliyor.

Bari Üniversitesi'nden Giovanni Defazio'nun yürüttüğü araştırmaya göre, Parkinsonlu kişiler daha fazla ağrı çekiyor. Hastanın çektiği ağrılar yıllar öncesinden aslında Parkinson sinyali veriyor.

Araştırmacıların tespitine göre hastalıkla birlikte yahut kısa bir süre içerisinde ağrı baş gösteriyor. Araştırma ekibi Parkinson hastalığına yakalanmış 402 kişiyi bozukluğu olmayan 317 kişiyle karşılaştırdılar.

Katılımcılar arasında yapılan yaş ve cinsiyet oranı bakımından benzer bir gruplandırma sonucunda, ağrı semptomlarıyla ilişkili tıbbi durumların Parkinsonlu katılımcılarda daha yaygın olduğu görüldü.

Defazio, yaş, cinsiyet, depresyon ve ağrı ile ilişkili başka tıbbi durumlar incelendiğinde, karşılaştırma grubunun %63'üne nispetle, Parkinson hastalarının %70'i en az üç ay ağrı yaşadığını ifade etti. Uzmanlar, vücudun verdiği ağrı sinyallerinin dikkate alınmasını ve  utlaka doktora başvurulmalısını öneriyor.

Parkinson'un ortalama başlangıç yaşı ise 60. Araştırmacılara göre ağrı, hastalık başlangıcında veya hemen akabinde ortaya çıktığı için Parkinson hastalığının önemli bir özelliği olarak kabul edilmeli. Elde edilen bulguların Parkinson hastalarına yönelik daha iyi tedavi stratejilerinin geliştirilmesine ön ayak olacağı düşünülüyor.

KAYNAK: www.hurriyet.com.tr


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:18 Eylül 2008

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.