PARKİNSON'A UMUT OLACAK

A.A

İnsan bedenindeki 4 geni aktive ederek embriyonik hücreye çevirmeyi başardığı bildirildi. Parkinson'a da umut olacak.


Türk Hematoloji Derneği tarafından Antalya'da düzenlenen 35. Ulusal  Hematoloji Kongresi'ne konuk olan Alaska Üniversitesi Biyoloji ve Biyomedikal  Program Bölümünden Prof. Dr. Jesse Owens, omurilik felci ve inmenin kök hücre nakli ile tedavi edilmesi çalışmaları  sürerken, bilim dünyasının Parkinson ile ALS gibi motor nöron hastalıklarına da  kök hücreyle çare bulmanın yollarını araştırdığını söyledi.

Parkinson hastalığı konusunda uzman olmadığını ancak bu hastalıkta, hücre  kaybının söz konusu olduğunun bilindiğini anlatan Owens, yapılan deneysel  çalışmalarla, hastanın kendi hücrelerinin alınarak modifiye edilmesi ve yeniden  vücuduna verilerek hücrelerin ölümünün engellenmesinin hedeflendiğini belirtti.

Japonya'da bilim adamlarının 4 geni aktive ederek insan hücresini  embriyonik hücreye çevirmeyi başardığını kaydeden Owens, “henüz yeterli sayıda  hücre elde edememişler ama umut veren bir çalışma. Embriyonik hücreler  olgunlaşmamış hücre olduğu için tümör oluşturma riski vardır ama insan hücresinin  embriyonik hücreye dönüştürülmesinde bu tehlike yok. Ancak bu tedavinin  gelişmesinin önünde çok uzun zaman var” diye konuştu.

İleriki günlerde, ALS gibi motor nöron hastalarında bu tedaviden  yararlanılabileceğini öne süren Owens, kişinin hareket kabiliyetini engelleyen ve  solunumunu güçleştiren ALS'de kök hücre uygulanmasıyla bu sorunların en aza  indirgenebileceğini belirtti. Owens, “ALS'nin tamamıyla tedavi edilmesi mümkün  olmayabilir ama semptomlar (hastalık belirtileri) geriletilerek, kişinin yaşam  kalitesi yükseltilebilir” dedi.
        
OMURİLİK FELCİ İÇİN 40 DENEY
        
Profesör Dr. Jesse Owens, omurilik felcinin birçok nedeni olduğuna da  dikkati çekerek, bu hastalığın kök hücre nakliyle tedavisini sağlayabilmek için  ABD, İsrail, İran ve Hindistan gibi ülkelerde 40 kadar deneyin sürdüğünü söyledi.  Owens,”omurilik felcinin henüz başlangıç noktasında olduğu hastalarda bazı  olumlu gelişmeler gözlendi” diye konuştu.

Owens, çeşitli kazalar sonucunda oluşan felçlerde de kök hücre  tedavisinin umut olabileceğini belirterek, bu durumlarda kişinin yaşının ve bel  kemiğinin ne şekilde yaralandığının büyük önem taşıdığının altını çizdi. Owens,  “çok yakın gelecekte olmasa bile kök hücre nakli, felçli kişilerin tamamen  olmasa bile kısmen iyileşmesini sağlayacak. Ancak en küçük umudun bile peşinden  koşan bu hastaların gazete ilanlarıyla insanları avlayan sahtekarlara karşı  dikkatli olmasını öneriyorum. Boş umutlara kapılmasınlar. Bilimsel olmayan, başka  insanların deneyip yararını görmedikleri tedavilere prim vermesinler, umut  tacirlerinden kaçınsınlar” diye konuştu.

UCUZ VE YARARLI ARAÇLAR YAPTI
        
Owens, 25 yaşında bir mimarken felç olmasına yol açan kazayı geçirdiğini  belirten Owens, tıbba o tarihten sonra yöneldiğini anlattı. Mimarlık eğitiminin  ve kendi deneyimlerinin de yardımıyla felçli kişilerin yaşamını kolaylaştıracak  araçlar ürettiğini belirten Owens, şöyle konuştu:

“Felçli kişilerin devamlı oturması nedeniyle kemikleri yumuşar ve  kolayca kırılır; tek başlarına yaşam sürdürmeleri zordur. O nedenle elle hareket  ettirilen, felçli kişinin ayakta durur pozisyonda olabileceği bir araç dizayn  ettim. Evimde ve iş yerimde kullandığım bu araç sayesinde her işimi kendim  yapabiliyorum. İki katlı evimde üst kata çıkabilmek için yine elle çalışan bir  asansör yaptım. Çok sevdiğim doğadan mahrum olmamak için de özel tekerlekli  sandalye ürettim. Bir veya iki kişinin yardımıyla doğasever felçliler de doğanın  keyfini çıkarabilir. Ürettiğim araçlar, geçmiş yıllarda Amerika'da satışa çıktı  ancak seri üretim yapacak sponsor desteğini bulamadığım için devamını  getiremedim.”

 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:29 Mayıs 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.