PCR testi nedir? PCR testi güvenli mi?

PCR testi nedir? PCR testi güvenli mi? PCR testi zorunlu olacak mı? COVID-19 pandemisinde en çok tartışılan konulardan biri de PCR Testi oldu. PCR Testi koronavirüs teşhisinde en güvenilir yollardan birdir. PCR Testlerinin, COVID-19 Testlerinin farklı türleri de var. COVID-19 semptomlarınız varsa veya COVID-19 testi pozitif çıkan birine maruz kaldıysanız test yaptırın.

PCR TESTİ NEDİR?

COVID-19 ve PCR Testi

COVID-19 için burun sürüntüsü PCR testi, COVID-19 teşhisi için en doğru ve güvenilir testtir. Pozitif bir test, muhtemelen COVID-19'unuz olduğu anlamına gelir. Negatif bir test, test sırasında muhtemelen COVID-19'unuz olmadığı anlamına gelir.

COVID-19 için bir PCR testi, Bir virüs gibi belirli bir organizmadan gelen genetik materyali tespit etmek için bir polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) testi yapılır. Test sırasında virüs bulaştıysanız, test bir virüsün varlığını tespit eder. Test, artık virüs bulaşmadıktan sonra bile virüs parçalarını tespit edebilir.

COVID-19 için bir PCR testi, şu anda COVID-19'a neden olan koronavirüs olan SARS-CoV-2 ile enfekte olan kişileri teşhis etmek için kullanılan bir testtir. PCR testi, en doğru ve güvenilir test olduğu için COVID-19 teşhisi için "altın standart" testtir.

Kimler COVID-19 için PCR testİ yaptırmalıdır?

- COVID-19 semptomlarınız varsa.

- 15 dakika veya daha uzun süredir Covid-19 testi pozitif çıkan birinin altı fit yakınındaysanız. (Not: Bazı test siteleri, maruz kaldıysanız ancak semptomlarınız yoksa test sunmaz.)

COVID-19 PCR testi nasıl UYGULANIR?

COVID-19 PCR testinin üç temel adımı vardır:

1) numune toplama,

2) ekstraksiyon ve

3) PCR.

Numune toplama, burnunuzda bulunan solunum materyalini toplamak için bir bez kullanılarak yapılır. Bir çubuk, burnunuza sokulan uzun, esnek bir çubuk üzerinde yumuşak bir uç içerir. Burun deliklerinizin hemen içinde bir örnek toplayan burun sürüntüleri ve toplama için burun boşluğuna daha fazla giden nazofaringeal sürüntüler dahil olmak üzere farklı tipte burun sürüntüleri vardır. Her iki sürüntü türü de COVID-19 PCR testi için materyal toplamak için yeterlidir. Toplamadan sonra, swab bir tüp içinde kapatılır ve daha sonra bir laboratuara gönderilir.

Bir laboratuvar teknisyeni numuneyi aldığında, mevcut olabilecek herhangi bir virüsten genetik materyal dahil olmak üzere numuneden genetik materyali izole eden ekstraksiyon adı verilen bir işlem gerçekleştirir.

 PCR adımı daha sonra özel kimyasallar ve termal döngüleyici adı verilen ve SARS-CoV-2 virüsünün genetik materyalinin küçük bir bölümünün milyonlarca kopyasını oluşturan bir reaksiyonun oluşmasına neden olan bir PCR makinesi kullanır. Bu işlem sırasında, numunede SARS-CoV-2 varsa kimyasallardan biri floresan ışık üretir. Bu floresan ışık, PCR makinesi tarafından algılanan bir “sinyaldir” ve sinyali pozitif bir test sonucu olarak yorumlamak için özel bir yazılım kullanılır.

COVID-19 PCR test sonuçları ne anlama geliyor?

Pozitif bir test sonucu, COVID-19'a sahip olmanızın çok muhtemel olduğu anlamına gelir. Çoğu insanın hafif hastalığı vardır ve evde tıbbi bakım olmadan güvenle iyileşebilir. Belirtileriniz kötüleşirse veya sorularınız veya endişeleriniz varsa sağlık uzmanınıza başvurun.

Negatif bir test sonucu, testinizi yaptığınız sırada muhtemelen COVID-19'unuz olmadığı anlamına gelir. Ancak SARS-CoV-2 ile enfekte olmanız ancak vücudunuzda test tarafından tespit edilecek kadar virüs bulunmaması mümkündür. Örneğin, yakın zamanda enfekte olduysanız ancak henüz belirtileriniz yoksa bu olabilir; veya test edilmeden önce bir haftadan uzun süredir COVID-19'unuz varsa olabilir. Negatif bir testin, herhangi bir süre için güvende olduğunuz anlamına gelmediğini unutmayın. Testinizden sonra COVID-19'a maruz kalabilir, enfekte olabilir ve SARS-Cov-2 virüsünü başkalarına bulaştırabilirsiniz.

Testiniz pozitifse, sağlık uzmanınızla konuşun, evde kalın ve kendinizi diğerlerinden ayırın. Testiniz negatifse, kendinizi ve başkalarını COVID-19'a yakalanmaktan korumak için adımlar atmaya devam edin. Testiniz pozitif çıkarsa ne yapmanız gerektiği ve COVID-19 ile enfekte olmayı önlemenin yolları hakkında daha fazla bilgi edinin.

COVID-19 PCR testinin sonuçları ne kadar sürede hazır olur?

Testinizin sonuçlarını numunenin alınmasından 24 saat sonra almalısınız, ancak numunenin laboratuvara ulaşmasının uzun sürmesine ve test edilmek üzere sırada kaç tane başka numune olduğuna bağlı olarak bazen birkaç gün sürebilir.

COVID-19 PCR testinin ana avantajları doğruluğu ve güvenilirliğidir. COVID-19 tespiti için mevcut en doğru testtir.

COVID-19 PCR testinin dezavantajları var mı?

Test çok az miktarda virüs materyali tespit edebildiği için, siz COVID-19'dan kurtulduktan ve artık bulaşıcı olmadıktan sonra bile SARS-CoV-2 virüsü parçalarını tespit etmeye devam edebilir. Dolayısıyla, SARS-CoV-2 virüsünü başkalarına bulaştıramasanız bile uzak geçmişte COVID-19 geçirdiyseniz pozitif test etmeye devam edebilirsiniz.

PCR Testlerinin COVID-19 Testlerinin Türleri  Nelerdir?

PCR Testi, Doğru yapmak, yaygın olarak pandemiyi anlamak ve sona erdirmek için çok önemli bir adım olarak kabul ediliyor.  Farklı şeyleri ölçen çeşitli testler vardır ve her zaman yeni yenilikler ve stratejiler ortaya çıkmaktadır.

Peki, hangi testler var? Nasıl geliştirilebilirler? Sahip olduklarımızı nasıl daha iyi kullanabiliriz? İhtiyacımız olanı büyütmek için neye ihtiyacımız var? Gelecek ne gösterir?

Johns Hopkins'te bulaşıcı hastalıklar ve testler uzmanı olan Dr. Yuka Manabe, testler arasındaki farklılıkları ve hizmet edebilecekleri farklı amaçları açıklamaya yardımcı olmak için, Public Health On Call için Stephanie Desmon ile yaptığı röportajda mevcut test ortamına ilişkin bir anket sundu.

PCR Testi  Teşhis Testi Türleri

İki ana tanı testi türü vardır: Moleküler testler en doğru olanıdır ancak genellikle laboratuvar teknisyenleri tarafından gerçekleştirilir. Antijen testleri hızlı ve ucuzdur ancak daha az doğrudur.

PCR Testi Ortak noktaları:

- Her ikisi de boğaz, burun sürüntüleri ve bazı durumlarda tükürük/salya ile toplanır.
- Her ikisi de olumlu veya olumsuz bir sonuç verir
- Bu testler size virüsün var olduğunu söylese de, hastalığın ne kadar "ciddi" olabileceğini söyleyemezler.
-  Her ikisinin de özel laboratuvar çalışması veya eğitimli personel gerektirmeyen hızlı bakım noktası seçenekleri vardır.

Varyantlar Üzerine Bir Not: Çoğunlukla, yeni varyantları tespit etmek için tanı testlerinin değiştirilmesi gerekmeyecektir. COVID-19 için çoğu tanı testi, virüsün mutasyonlardan etkilenebilecek kısmını aramaz. Belirli viral varyantlarla bir hedefi kaybeden birkaç test var, ancak birden fazla hedefi olduğu için virüsü tespit etmeye devam edecek. Bu nedenle, birden fazla moleküler hedefi olan testleri kullanmak daha iyidir.

Moleküler Testler

PCR Testi, Bu testler virüsün genetik materyalini arar ve COVID-19'u teşhis etmek için mevcut standarttır.

Yöntem: Burun veya boğaz sürüntüsü ve bazı testler için tükürük....

Geri dönüş: Test türüne göre değişir

PCR Testi, Çoğu test tesisi, çok doğru olan ancak genellikle büyük sertifikalı laboratuvarlarda gerçekleştirilen ve vasıflı laboratuvar çalışanları gerektiren polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) testleri kullanır. Sonuçların geri gelmesi birkaç gün sürebilir.

Abbott's ID NOW gibi hızlı bakım noktası moleküler testleri 13 dakika içinde sonuç verebilir. Diğer yetkili platformlar (Mesa Biotech, Cepheid, Liat, GenMark, Visby, Biofire, Cue) 20-120 dakika sürer ve gerçekleştirilmesi çok kolaydır. Bu testler, geleneksel sağlık hizmeti ortamlarının dışında da kullanılabilir ve hızla yaygınlaşmaktadır.

PCR Testinde Doğruluk

Bazı bakım noktası moleküler testleri (özellikle Abbott ID NOW) referans laboratuvar testlerinden daha az hassastır. Moleküler testler yanlış negatifler verir, ancak çok sık değil. Genellikle semptomların ilk beş günü olan bir kişide en fazla virüs olduğunda yanlış negatifler pek olası değildir.

Çıkarım: Bir moleküler test, semptomları gösterdikten sonraki ilk hafta içinde virüs için negatif olduğunuzu söylediyse, muhtemelen enfekte değilsiniz. Hastalığın ilerleyen safhalarında, belirlemek daha zor olabilir.

Antijen Testleri

Ne yaparlar: Yüzeydeki veya virüsteki belirli proteinleri tespit eden bu hızlı testler ucuz, verimli ve hızlıdır. Bu testlerin çoğu, bazıları ev ortamında bile (Ellume) olmak üzere acil kullanım için FDA tarafından yetkilendirilmiştir. Semptomatik hastalarda semptomların ilk beş gününde klinik tanı koymak için kullanılabilirler. Ancak, şu anda asemptomatik popülasyonların taranması için önerilmemektedir.

Yöntem: Burun veya boğaz sürüntüsü

Geri dönüş: 10-15 dakika kadar kısa bir sürede veya 30 dakikaya kadar

Doğruluk

Yukarıda açıklandığı gibi kullanıldığında bu testlerde yanlış pozitif sonuçlar pek olası değildir, ancak semptomlarınız varsa ve negatif bir antijen testi sonucu alırsanız, yine de COVID-19'unuz olabilir ve doğrulama için moleküler bir teste ihtiyacınız olabilir. Asemptomatik kişilerde veriler daha sınırlıdır ancak test daha az doğrudur.

Çıkarım

Antijen testleri, hastalığın erken dönemlerinde semptomatik hastalar için çok iyi tarama testleri olacaktır - özellikle moleküler testlere erişimin zayıf olduğuhttps://e-psikiyatri.com/covid-19-bulgulari veya sonuçların alınmasının çok uzun sürdüğü ortamlarda. Genellikle solunum yolu virüslerine yakalanan semptomatik pediatrik hastaların taranması da bunları kullanmak için iyi bir neden olabilir.

Antikor (Seroloji) Testleri

Ne yaparlar: Bu testler, vücudun virüse karşı bir bağışıklık tepkisi oluşturduğunu gösteren antikorları tespit eder. Bir kişinin mevcut COVID-19 enfeksiyonu olup olmadığını veya ne zaman maruz kaldığını göstermezler.

Yöntem: Kan örneği

Zaman Çizelgesi: 1-3 gün, bazen aynı gün

Doğruluk: Antikor testleri, virüse karşı antikorlarınız olup olmadığını tespit eder, ancak bunların bir kişinin virüsten korunduğunun en iyi göstergesi olan nötralize edici antikorlar olup olmadığını tespit etmez. (COVID-19 ile hastaneye kaldırılan kişilerin yaklaşık %95'i antikor geliştirir, ancak yalnızca yaklaşık %80'i nötralize edici bağışıklık geliştirir.) ABD'deki çok az laboratuvar, antikorları nötralize etmek için özel olarak numuneleri analiz etme kapasitesine sahiptir.

Çıkarım: Antikor testleri esas olarak belirli bir popülasyonda COVID-19'un prevalansını tahmin etmek için kullanılır - hangi oran enfekte oldu, kim hala risk altında olabilir ve kimlerin potansiyel bir nekahet plazması bağışçısı olabilir. potansiyel COVID-19 tedavisi.

Bu testler, belirgin COVID-19 semptomları olan ancak muhtemelen hastalıklarında daha sonra test edildikleri için negatif test sonuçları alan kişiler için geçmişte COVID-19'a sahip olup olmadıklarını belirlemek için faydalı olabilir. Bu test, semptomlardan 14 gün sonra, ideal olarak bir aydan fazla bir süre sonra yapılmalıdır.

PCR Testi  Test ile ilgili sorunlar

Moleküler ve antijen testlerinin tümü, swablar, flakonlar ve "viral taşıma ortamı" (svabın laboratuara taşınırken içinde bulunduğu sıvı) dahil olmak üzere çeşitli bileşenler gerektirir. Bu pandemi sırasında bir noktada, bu bileşenlerden biri veya tümü yetersiz kaldı. Salgın ABD'de hiçbir zaman kontrol altına alınmadığından, tıbbi bakım için testlere öncelik verildi.

Tedarik zinciri sorunları, testleri zorlaştırmaya devam ediyor, bu nedenle acil çözümler, test ihtiyacını azaltmak için enfeksiyonu önlemeye odaklanmalıdır. İnovasyonu test etmek uzun vadede yardımcı olabilir.

PCR Testinin Geleceği

Bulaşıcılığı Ölçme: Ne antijen ne de moleküler testler, bir kişinin bulaşıcı virüse sahip olup olmadığını söyleyemez - yani virüs sadece mevcut değil, aynı zamanda hücreleri işgal edip çoğalarak enfeksiyona neden olabilir.

Bunu ölçmek mümkündür  ancak ABD'de bu testleri yapan çok az laboratuvar var. Bunlardan biri burada Johns Hopkins Bloomberg Halk Sağlığı Okulu'nda. Bu testler virüsün büyümesini içerdiğinden, son derece uzmanlaşmış laboratuvarlar gerektirir ve bu testler genel halka açık değildir.

Enfektivite için yaygın bir laboratuvar testinin yokluğunda, bir kişinin virüsü bulaştırıp bulaştıramayacağına dair en iyi tahminimiz zamana dayanmaktadır: çoğu insan yaklaşık 12 günlük semptomlardan sonra bulaşıcı virüse sahip olmayı bırakacaktır. Ek olarak, semptomlar ortaya çıkmadan iki veya üç gün önce bulaşıcı virüsünüz olabilir.

Yenilikçi Testler: Burun ve boğaz sürüntüleri rahatsız edicidir - ve bu özellikle sık sık test yaptırmak zorunda olanlar için sorunludur - bu nedenle araştırmacılar nefese dayalı testler gibi daha az invaziv yöntemler üzerinde çalışıyor ve tükürük testlerini iyileştirmek için çalışıyorlar.

Havuzlanmış Test: Süper hassas PCR testleri ile, bir grup numune, o gruptaki herhangi birinin enfekte olup olmadığını göstermek için tek tek test edilmek yerine "toplu olarak" test edilebilir ve birlikte test edilebilir. Havuzlanmış test pozitifse, bireyler daha sonra test edilebilir.

Zaten düşük kaynaklı ortamlarda uygulanmış olan bu yöntem, sınırlı test malzemelerine daha fazla mesafe vermenin bir yolu olarak daha fazla dikkat çekiyor, çünkü birçok insanı bireysel olarak test etme ihtiyacını ortadan kaldırabilir. Virüsün yaygınlığının düşük olduğu bölgelerde en iyi sonucu verir.

PCR Testi COVID-19 Testi Yanlış Olabilir mi?

Kendinizi berbat hissediyorsunuz - ve hemen hemen her semptomun COVID-19 belirtisi olabileceğini duyduğunuzdan, akıllıca olanı yapar ve test yaptırırsınız. Sürprizinize göre, test negatif çıkıyor.

Olumsuz? Ama kendimi korkunç hissediyorum! Test yanlış çıkmış olabilir mi?

Evet, bu mümkün.

İster hızlı bir antijen testi ister laboratuvara gönderilen bir PCR testi olsun, COVID-19 testleri pozitif tarafta doğru olma eğilimindedir (test, sizde COVID olduğunu söylüyorsa, büyük olasılıkla yaparsınız), ancak bazen yanlış sonuçlar verebilirler. negatif sonuçlar, özellikle antijen (hızlı) testleri. Yani, sonuçlar negatifse, yine de COVID-19 olma şansınız olabilir. Yanlış-negatif bir sonuç alırsanız, net olduğunuzu düşünürken bunu diğer insanlara da yayabilirsiniz.

PCR TESTİNDE Yanlış negatif sonuçların ortaya çıkmasının birkaç nedeni:

Bir kişi, testin onları tespit etmesi için burun pasajlarında yeterli sayıda viral partikül birikmeden önce test edilir. Genel olarak, SARS-CoV-2 ile enfekte olan çoğu insan, enfeksiyondan birkaç gün (hatta bir hafta) sonrasına kadar pozitif test yapmaz.

Swab testi doğru bir şekilde uygulanmadı ve bu nedenle burun pasajlarından doğru bir sonuç verecek kadar salgı alamadı.
- Swab veya tükürükle verdiğiniz numune kontamine olmuş.
-  Swab, analiz edilmeden önce doğru sıcaklıkta tutulmamıştır.
- Testte kullanılan kimyasallar düzgün çalışmadı.

Zamanlama yönü burada özellikle önemli görünüyor. En sık kullanılan PCR testi COVID-19 testi türüne (tipik olarak bir swab ile yapılan PCR testi) bakıldığında, araştırmacılar testin ilk 4 gün boyunca zamanın %67'si kadar sıklıkla yanlış negatif sonuç döndürebileceğini buldular. bir enfeksiyon.

Peki tüm bunlar ne demek? İlk olarak, hızlı bir antijen testinden negatif bir sonuç aldıysanız, virüsü tespit etmede daha doğru olduğu için bir PCR testi yaptırmayı düşünün. İkincisi, kendinizi hasta hissediyorsanız, test sonuçları ne derse desin COVID-19'unuz varmış gibi davranmalısınız. Bu, kendinizi 10 gün boyunca evde izole etmeniz (başkalarıyla birlikte yaşıyorsanız, evinizde maske takın ve mümkünse başkalarından mümkün olduğunca uzak, ayrı bir odada kalın) ve belirtilerinizi bildirmek için doktorunuzu arayarak grip olmak anlamına gelir. daha sonra ne yapılacağına dair kişiselleştirilmiş rehberlik.

COVID-19'lu birine maruz kaldığınız için test yaptırdıysanız, ancak semptomlarınız yoksa, negatif bir test sonucunun normal hayata dönebileceğiniz anlamına geldiğini varsaymamalısınız. Bunun yerine, birkaç gün içinde (özellikle semptom geliştirirseniz) tekrar test yaptırmalısınız (bir PCR swabı ile) ve 14 gün karantinaya almalısınız.

Öte yandan, belirli bir neden olmaksızın bir test yaptırdıysanız ve negatif çıktıysa, normal önlemleri alarak işinize devam etmeniz muhtemelen güvenlidir: maske takın, sosyal mesafeyi koruyun ve ellerinizi sık sık yıkayın.

PCR testi COVID-19 Testi Acıtır mı?

İnsanların burnuna uzun bir sürüntü sokarak COVID-19 için test edildiğine dair haber görüntüleri gördüyseniz, haklı olarak bu sürecin acıtıp acımadığını merak edebilirsiniz. Sanırım cevap kişisel ağrı toleransınıza bağlı, ancak - koronavirüs testine çok benzeyen grip sürüntü testinden kişisel olarak geçtiysem - burnunuzu temizlemenin "acı verici" olmaktan çok "garip" ve "rahatsız edici" olduğunu söyleyebilirim. ”

COVID-19 testi, burun deliğinizden burun boşluğunuzun boğazın arkasıyla birleştiği yere kadar burun boşluğunuzun tüm yolu boyunca bir salgı örneği almayı gerektirir. Bu salgıları elde etmek için bir tıp uzmanı, normal bir pamuklu çubuğa benzer (ancak çok daha uzun) ince, esnek altı inçlik bir çubuk kullanır. Klinisyen swabı hızla burun boşluğuna sokar ve döndürüp çıkarmadan önce boğazın arkasına kadar iter. Tüm işlemin tamamlanması sadece birkaç saniye sürer.

Ancak hızlı olması rahatsız edici olmadığı anlamına gelmez. Yol boyunca, sürüntü sinüs dokusunu tahriş edebilir veya birkaç siniri aktive edebilir. Aslında, sürüntü, ağlamaya neden olan lakrimal siniri uyardığı için, prosedür kelimenin tam anlamıyla gözünüze bir gözyaşı getirmelidir. Swab ayrıca vagus sinirini anlık olarak gıdıklayarak tıkaç refleksine neden olabilir.

Prosedürün ne kadar tatsız olabileceğinden korktuğunuz için bir COVID-19 sürüntü testini ertelemeyin. Erken teşhis, durumunuz kötüleşirse daha erken tıbbi müdahaleye izin verir. Ayrıca, koronavirüse sahipseniz, virüsü evinizdeki sevdiklerinize ve karşılaştığınız diğer kişilere bulaştırmamak için kendinizi izole edebilmeniz için bunu bilmeniz gerekir.

Bu nedenle, ateş ve kuru öksürük gibi koronavirüs semptomlarınız varsa, o uzun sürüntü korkularınızı geride bırakmalı ve testi yaptırmalısınız. Beş saniye boyunca biraz rahatsızlık hissedebilirsiniz, ancak sonra tekrar, viral semptomlarınız sizi o kadar sefil hissettirebilir ki, biraz burun boşluğu gıdıklaması pek önemli olmaz.

JOHN HOPKINS - WEBMD


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:18 Ocak 2024Yayınlanma Tarihi:06 Ağustos 2021

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.