PDR KONGRESİ BAŞLADI

Cihan

Ulusal Psikolojik Danışma ve Rehberlik (PDR) Kongresi'nin 10.'su Adana'da başladı.

Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği (PDR) Genel Başkanı Tuncay Ergene, Türkiye'de 60 yıllık geçmişi olan PDR'de artık uzmanlık alanlarının oluşmasının sevindirici olduğunu söyledi.

Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi PDR Anabilim Dalı ve Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği işbirliği ile Seyhan Otel'de düzenlenen kongre 23 Ekim Cuma gününe kadar sürecek.

Türk PDR Derneği Genel Başkanı Ergene, bu alanda artık uzmanlıkların da oluştuğunu belirterek, ailede, okulda, iş ve evlilik hayatında yürütülen danışmanlık faaliyetlerine her geçen gün ihtiyaç duyulduğuna dikkat çekti. Ergene, ülke genelinde bu bölümden mezun 18 bin kişinin bulunduğunu hatırlattı.

Milli Eğitim Müdürü Abdulgafur Büyükfırat ise psikolojik danışmanlığın hayatın her alanında olmazsa olmazlardan olduğunu ifade ederek, ailelerin, okullarda çocuklarına yön gösterecek danışman bulundurmaları için kendilerine baskı yaptığını söyledi.

Eskiden bir ilde bir danışman bulunmasının yeterli görüldüğünü ancak bugün Adana'da 400 dolayında rehberlik öğretmeni olduğuna dikkat çeken Büyükfırat, "Her geçen gün rehber öğretmenlere ihtiyaç duyuyoruz. Sağlıklı, dengeli karaktere sahip öğrencilerin yetişmesi için rehberlik büyük önem taşıyor." dedi.

Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alper Akınoğlu da köylerden şehre göçlerin arttığı günümüzde psikolojik sorunların da artığına dikkat çekti. Psikolojik sorunları en fazla öğrencilerin çektiğini anlatan Akınoğlu, günümüzde başkasının düşüncesine saygı göstermenin, onu anlamının ve araştırma yaparak çözüm üretmenin büyük önem taşıdığını anlattı.

Bu arada, PDR Derneği'nce kısa bir süre önce hayatını kaybeden Çağdaş Yaşamı Destekleme (ÇYD) Derneği Genel Başkanı Prof Dr. Türkan Saylan'a "Yılın Empati Ödülü" verildi. Saylan'ın ödülünü ÇYD Derneği Genel Başkan Yardımcısı Ayşe Yüksel aldı. Yüksel, Saylan'ın hayatının büyük bölümünü cüzamlı hastaların tedavisi, kızların okuması, insanların eğitilmesine harcadığını anlatarak, bundan dolayı kendisine minnet duyduklarını kaydetti.

Yurt dışındaki çeşitli üniversitelerden psikolojik danışma ve rehberlik alanında çalışmalar yürüten uzmanların da katıldığı kongrede Prof. Dr. Üstün Dökmen, "Psikolojik Danışma ve Rehberlik, bilimsel mi, yarı bilimsel mi, günlük mü, ömürlük mü?", programın ikinci günü Dr. Richard J. Hazler, "Uluslararası düzeyde kabul gören gençlik şiddetine müdahale ve önleme programlarının ortak bileşenleri", Dr. Thomas Davis ise "Çözüm odaklı kısa psikolojik danışma" konulu konferans verecek.

"Bireyden topluma PDR: Seçimlerimiz ve sorumluluklarımız" temasıyla alanda çalışan tüm psikolojik danışmanları bir araya getirecek kongrede, okul, yüksek öğretim, sağlık, kariyer psikolojik danışmanlığına kadar farklı uygulama alanlarını içeren bildiriler, paneller, sempozyumlar ve atölye çalışmaları düzenlenecek.

Kongre süresince Türk PDR Derneği'nin yanı sıra bazı yayınevleri de tanıtım stantları açacak.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:23 Ekim 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.