Pilotların en büyük düşmanı kanser!

Türkiye Havayolu Pilotları Derneği (TALPA) başkanının yaptığı açıklamaya göre pilotlar en çok kanser hastalığına yakalanıyor.

Türkiye Havayolu Pilotları Derneği (TALPA) başkanının yaptığı açıklamaya göre pilotlar en çok kanser hastalığına yakalanıyor.

pilotTürkiye Havayolu Pilotları Derneği (TALPA) tarafından düzenlenen “2. Pilotlar 2013 Havacılık Çalıştayı”’nda konuşan TALPA Başkanı Kaptan Pilot Gürcan Mantı, “Kozmik radyasyona ve uçuş aletlerinden yayılan elektromanyetik dalgalara, jet yakıtı buharına, ultraviyole ışınlarına maruz kalan pilotların en sık yakalandığı hastalığın kanser olduğunu neredeyse her hafta kaybettiğimiz meslektaşlarımızın acı haberleriyle öğrenmek bizleri derinden yaralamaktadır” dedi.

FİZİKSEL DENGE BOZULUYOR

Atatürk Havalimanı’nda bugün Dış Hatlar terminali Ali Sürmen Toplantı Salonunda düzenlenen çalıştayda, pilotların özlük haklarıyla çalışma şartlarının yanı sıra, kabin ekibi ve sık uçan yolcuların maruz kaldığı kozmik radyasyon tehlikesi de gündeme getirildi.  TALPA Başkanı Kaptan Pilot Gürcan Mantı,  teknolojinin her geçen gün geliştiği bir ortamda mesleklerinin basite indirgendiği bir süreci yaşadıklarını belirtti. “Uzun uçuş süreleri, dinlenme sürelerinin azaltılması pilotların sadece fiziksel dengesini etki etmekle kalmamakta, ruhsal dünyasında da onarılmaz yaralar açmaktadır” diyen Mantı, Her yıl ortalama 1000 saat süreyle kokpitte hareketsiz kalan pilotların bel-boyun ve omurga rahatsızlıklarına maruz kalması yaşam kalitelerini düşürdüğünü sözlerine ekledi. A.A

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:28 Şubat 2013Yayınlanma Tarihi:03 Mart 2013

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.