POLİSE ÖFKE KONTROLÜ DERSİ

DHA

Şanlıurfa'da, Prof.Dr. Doğan Cüceloğlu tarafından polis memurlarına Öfke Kontrolü semineri verildi.

Polisin mesleki olarak karşılaştıkları olaylardan dolayı çabuk öfkelendiğini söyleyen Prof.Dr. Cüceloğlu, "Hapishaneler öfkesini gerçekçi ve anlamlı yönetememiş insanlarla doludur. İyi yönetilemeyen öfkenin topluma ağır ekonomik bedeli vardır. Bunun için öfkeyi kontrol etmek, olgun davranmak ve sabırlı olmak gerekiyor" dedi.

Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü'nce polis memurlarına yönelik olarak DSİ Konferans Salonu'nda 'Öfke Kontrolü' semineri düzenlendi. Kişisel gelişim uzmanı yazar Prof.Dr. Doğan Cüceloğlu'nun konuşmacı olarak katıldığı seminere, Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü bünyesinde görevli müdür, amir ve memurlar ile eşleri katıldı.

Platforma çıkarak, günlük yaşamdan kesitler vererek seminere başlayan Prof.Dr. Doğan Cüceloğlu, öfkenin önüne geçilemeyeceğini ancak, kontrolünün sağlanabileceğini söyledi. Polisin de, mesleki anlamda günlük olaylar karşısında çabuk öfkelenebildiğini vurgulayan Prof.Dr. Cüceloğlu, şöyle konuştu:

"Mesleği gereği polislerimiz yaşadıkları olaylardan dolayı en çok öfkelenen kesim arasında bulunmaktadır. Bir insanın olgunluğu, onun öfkesini ne kadar yönetebildiğinden anlaşılır. Olgun insan kızmayan değil, öfkesini iyi yönetebilen insandır. İyi yönetilememiş öfkenin bedeli büyüktür. Hapishaneler öfkesini gerçekçi ve anlamlı bir şekilde yönetememiş insanlarla doludur. İyi yönetilemeyen öfkenin topluma ağır ekonomik bedeli vardır. Bu durum karışışında bizim gibi insanların görevi, öfkelenmeyen insan profili getirmek değildir. Mutlaka öfkeleneceğiz ama önemli olan siz mi öfkenin efendisi olacaksınız, yoksa öfke mi sizin efendiniz olacak? Hepsinden önemlisi öfkeyi nasıl yöneteceğiz bunun çaresini aramamız lazım. Türkiye'nin en sorunlu insanlarıyla sürekli karşı karşıya kalan polisimize, öfkelerine hakim olma konusunda çok iş düşüyor. Bunun için öfke durumda polisin olgun ve sabırlı olması herkesin hayrına olacaktır."

Prof.Dr. Cüceloğlu, seminer sırasında yaptığı taklitlerle salonda bulunan polisleri güldürdü. Şanlıurfa'da polislere, öfkeye yönelik ilk kez böyle bir seminer düzenlendiğini anlatan Emniyet Müdür Yardımcısı Hasan Yılmaz, "Teşkilat olarak çoğu kez olumsuzluklarla karışlaşıyoruz. Örneğin trafik cezası yiyen bir kişi öfkelenir veya çocuğunu kaybeden bir kişi öfkelidir. Bu durum karışışında polisin öfke kontrolünü yapabilmesi için böyle bir seminer düzenledik" dedi.
Seminer sonrasında Emniyet Müdür Yardımcısı Hasan Yılmaz, Prof.Dr. Doğan Cüceloğlu'na yöreye özgü acı kahve 'mırra'nın pişirildiği ve servis edildiği takımı hediye etti.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:17 Mart 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.