Prof. Dr. Nevzat Tarhan Rehber Öğretmenlere Seslendi

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan Pendik Rehberlik Araştırma Merkezine bağlı rehber öğretmenlerle konferansta bir araya geldi.

"Sosyal Medya Bağımlılığı ve Ergenlik Sorunları" konusuna ilişkin öğretmenlere önemli bilgiler veren Tarhan, çocuklara ergenlikte hata yapma hakkının tanınması gerektiğini söyledi.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan Rehber Öğretmenlere SeslendiTarhan iyi meslek sahibi olmak kadar erdemli insanlar yetiştirmenin de öneminin altını çizdi.

Üsküdar Üniversitesi Rektörü, Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan, rehber öğretmenlerle buluşmalarını sürdürüyor.

Tarhan bu kapsamda Pendik Rehberlik Araştırma Merkezine bağlı olarak görev yapan 200 rehber öğretmenle bir araya geldi.

Pendik Mehmet Akif Kültür Merkezinde Tarhan, öğretmenlere "Sosyal Medya Bağımlılığı ve Ergenlik Sorunları" başlığında konferans verdi.

 Konferansına ''Nasıl bir genç istiyoruz?'' sorusuyla başlayan Tarhan, gençlerimize ego ideali verebilmeye, onlara hem başarılı hem de erdemli olmayı öğretebilmenin önemine dikkat çekti.

İyi meslek sahibi olmak kadar iyi insan olmanın da önemli olduğunu belirten Tarhan bu kapsamda farkındalık çalışmalarına vurgu yaptı. Tarhan, ancak bu şekilde ideal genç profiline ulaşılabileceğini söyledi.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan Rehber Öğretmenlere Seslendi 2İş birliğinde, duygusal pozitiflik, zihinsel esneklik ve davranışsal kucaklayayıcılık olmak üzere 3 ayağının öneminin altını çizen Tarhan, önemli olanın ''Yönetme değil, birlikte dans edebilme” olduğuna dikkat çekti.

Konuşmasında otantik mutluluk üzerinde de duran Tarhan, “Her mevsimde meyve veren ağaç vardır, otantik mutlulukta böyle bir şeydir, asıl mutluluk dış nedene bağlı olmadan mutlu olmaktır, önemli olan insanın kendi içinde mutlu olmasıdır.'' dedi.

Yaşama dair de deneyimlerinden rehber öğretmenlere tavsiyelerde bulunan Tarhan, stresi ilişkin, “Stres hep vardır, önemli olan strese karşı duruşumuzdur, bir uçurtma, rüzgarı nasıl arkasına alıyorsa, bizde stresi öyle arkamıza almalıyız.” Dedi.

 

Ergenlik döneminin önemine dikkat çeken Tarhan, bu dönemde çocuğa hata yapma hakkının tanınması gerektiğini hatırlatarak, ahlaki değerlerin eğitimi üzerinde durdu.

Tarhan son olarak da çocukların hem kendilerini ailelerine ait hem de özgür hissedebilmeleri gerektiğine vurgu yapıldı. Rehber öğretmenlerin sorularını da yanıtlayan Tarhan'a sorular programın sonunda çiçek takdim edildi.

ÜHA


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:21 Ekim 2016

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.