Prof. Dr. Tayfun Uzbay: Evrim teorisi mutlak bir doğru değildir

Üsküdar Üniversitesi Sağlık, Kültür ve Spor Direktörlüğü'ne yapılan başvurunun onaylanmasının ardından kurulan Biyogenus Kulübü, ilk toplantısını Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı ve Nöropsikofarmakoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (NPFUAM) Müdürü Prof. Dr. Tayfun Uzbay'ın katılımıyla gerçekleştirdi.

Evrim Teorisi üzerinden tartışan ve iki farklı görüşü savunan öğrencilerin bir araya gelmesiyle kurulan Biyogenus Kulübü, mevcut kulüplerden farklı fikir yapısıyla dikkat çekiyor. Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü öğrencilerinin ağırlıklı olduğu kulüpte, İletişim ve Sosyoloji öğrencileri de fikirlerini paylaşıyor.

İlk toplantı organizasyonlarını Üsküdar Gençlik Merkezi Has Oda'da yapan Biyogenus Kulübü, evrim teorisinin etrafında devam eden bir tartışma gerçekleştirdi. Prof. Dr. Tayfun Uzbay teoriye farklı bir yorum kattı.

Uzbay; "Evrim Teorisi hakkında konuşmak ve tartışmak için, onu derinlemesine okuyun, iyi araştırın ve arka planına dikkatle bakın. Özellikle internette evrim teorisiyle ilgili olarak çok fazla bilgi kirliliği var. Bu kirlilikten olumsuz etkilenmemek için teoriyi çok doğru analiz etmek gerekiyor. Ayrıca bu konu hakkında birçok hoca konuşuyor, fikir belirtiyor ve konferanslar veriyor. Konferanslarda konuşuyor olması bu hocaların evrim teorisini çok iyi bildikleri anlamına gelmez. Evrim teorisinin üniversitelerde mutlak doğru gibi anlatıldığını söyleyenler olsa da, bu bir teoridir, sadece teori olarak anlatılmalıdır, mutlaka bir gerçek gibi derslerde ele alınmamalıdır. Şu an evrim teorisinin Türkiye'de tartışılma şeklinin aslında 50'li 60'lı yıllarda Amerika'da gözlemlemiştik. Onların o yıllarda konuştuğu şekilde şimdi biz tartışıyoruz. Bu bir teoridir, kesin ve mutlak değildir. Ama bir teoriyi bazı insanların tamamen mutlak bir doğru olarak anlamasının sebebi geçmişten gelen korkulardan kaynaklanmaktadır. Bilimde mutlak kesinlikler, mutlak doğrular yoktur. Bilim bize çok daha faydalı olacak yollar gösterir ancak evrim teorisinde yapılan en büyük hata, onu din ekseninde ele almaktır. Bilim dine karşı, herhangi bir inanç sistemine karşı yapılamaz, düşünce ve duyguların merkezi beyindir. Din ve bilimi, Fenerbahçe-Galatasaray rekabeti gibi ele almamak gerekiyor. İnsanların artık daha barışçıl, daha huzurlu, birbirlerini çok daha iyi anladığı bir hayat sürmesi gerekiyor. İnsanların birleşmeye gereksinimi var." dedi.

Uzbay'ın konuşmasının ardından soru-cevap bölümünde teoriyi sorgulayan düşünceler paylaşan kulüp üyeleri en yakın zaman içerisinde tüm Üsküdar Üniversitesi öğrencilerinin de katılacağı bir etkinlik planlamak için kolları sıvama kararı aldı.

Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:03 Mayıs 2017

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.